ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:43

Karda ''rafting'' heyecanı


Van'ın Gevaş ilçesindeki Abalı Kayak Merkezi'nde botlarla yapılan kar raftingi nefesleri kesti.
    
Kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve özellikle hafta sonları kayakseverlerin uğrak yeri haline gelen Abalı Kayak Merkezi, ilk kez kar raftingine ev sahipliği yaptı.
    
Kar raftingini kayak merkezinde kalıcı hale getirmek amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, kar motorları ile zirveye taşınan iki bota sporcularla beraber binen Vali Yardımcıları Atay Uslu ve Mehmet Yüzer ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir, karda rafting yapmanın heyecanını yaşadı.
    
Kafalarına taktıkları kasklar ve giyindikleri yeleklerle tüm güvenlik önlemlerini aldıktan sonra kendilerini aşağı bırakan raftingciler, ellerindeki küreklerle hem botların hızını hem de yönünü ayarlamaya çalıştı.
    
Zaman zaman küçük kazaların da meydana geldiği rafting sırasında yaklaşık 2 kilometrelik alanda heyecan dolu dakikalar yaşadıklarını belirten Vali Yardımcısı Uslu, kar raftinginin akarsularda yapılandan daha zevkli olduğunu söyledi.
    
Van'ı, kış sporlarında bölgenin cazibe merkezi haline getirmek için çaba gösterdiklerini vurgulayan Uslu, ''Bölgemiz yıllarca karın cefasını çekti, şimdi de sefasını sürüyor'' dedi.
    
Uslu, Abalı Kayak Merkezi'nin 5 kilometre uzunluğunda uluslararası standartlarda bir piste sahip olduğuna değinerek, her türlü kış sporunun yapıldığı pistte bundan böyle kar raftingi de yapılacağını ve özellikle hafta sonları rafting yarışmaları düzenleneceğini ifade etti.
    
Vali Yardımcısı Yüzer de kar raftingi denemesini ilk kez Van'ın Bahçesaray ilçesinde kaymakamlık yaptığı dönemde gerçekleştirdiklerini anımsatarak, ''Burada da hazır bir kayak pisti varken, 'neden böyle bir spor yapmayalım' dedik. Rekabete ve mücadeleye açık, hem izlemesi hem de yapması eğlenceli bir spor dalı. Van'ı yenilikçi spor dallarıyla tanıştırmak istiyoruz'' diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER