ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 14:43

Karayolu güvenliği toplantısı başladı

Karayolu güvenliği toplantısı başladı


Karayolu Güvenliği Sivil Toplum Kuruluşları Küresel Ortaklığı 3. Küresel Toplantısı, Antalya’nın Kemer ilçesinde başladı.

    Uluslararası Polis Birliği (IPA) Türkiye Başkanlığı ve Antalya Emniyet Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşması Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam yaptı. Karayollarındaki meydana gelen kazalarda her yıl dünya genelinde 1 milyon 200 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten Sağlam, yaklaşık 50 milyon kişinin de yaralandığı ya da sakat kaldığını ifade etti.

    Antalya emniyeti olarak kazaların sebeplerini araştırdıklarını, bilimsel olarak tespit ederek çözüm bulduklarını belirten Sağlam, sürücülere ceza yazmak kazaları önlemek adına bilgilendirme yaptıklarını söyledi. Sağlam, katılımcılara Antalya’da trafikle ilgili geliştirdikleri projeler hakkında da bilgi verdi.

    Toplantıya katılan IPA Türkiye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin de, Ankara’da başlatılan ‘Devlet Kemer Takıyor’ projesiyle protokol şoförlerinin emniyet kemerleri takmasının sağlandığını ifade etti.

    İki gün sürecek toplantıya dünyanın genelinden 80 sivil toplum kuruluşu üyesi, karayolu güvenliği uzmanları ve Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası, FIA ve diğer bazı uluslararası kuruluşlar katılıyor. Toplantıda, karayolu trafik kazası kurbanları savunuculuğu, değerlendirme oturumları, sosyal medyanın kullanılması, çocuk yayaların güvenliğinin sağlanması, karayolu güvenliği kanunlarına ilişkin değişikliklerin savunulması, karayolu güvenliği için fon sağlanması ve proje yönetimi gibi konular ele alınacak. Programın ardında, karayollarında yayaların maruz kaldığı risklere dikkati çekmek için ‘Uzun Kısa Yürüyüş’ yürüyüşü yapılacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER