ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:38

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik


Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
İçişleri Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikte, uyuşturucu veya uyarıcı madde almış sürücülerle kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üzerinde olan hususi otomobil sürücülerinin ve kanlarındaki alkol miktarı 0.20 promilin üstünde olan diğer araç sürücülerinin karayolunda araç sürmelerinin yasak olduğu hatırlatıldı.
Yönetmeliğe göre, trafik görevlilerince sürücüler her zaman alkol kontrolüne tabi tutulabilecek. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kontrolü ise durumundan şüphe edilen sürücüler üzerinde yapılacak. Sürücülerin alkol oranlarının tespitinde; tarih, saat ve ölçüm sonucu ile cihaza ait seri numarasını gösteren çıktı verebilen ve kalibrasyon ayarı yapılmış teknik cihazlar kullanılacak.
Yapılan ölçüm sonucunda yasal sınırların üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüye idari para cezası verilerek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri birinci defasında altı ay, ikinci defasında iki yıl, üç veya üçten fazlasında ise her seferinde beşer yıl süreyle geri alınacak. Teknik cihaz kullanılmasını kabul etmeyen sürücüye para cezası verilecek ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınacak.
Yasal sınırların üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüler ile teknik cihaz kullanılmasını kabul etmeyen ve bu nedenle hakkında işlem yapılan sürücüler araç kullanmaktan men edilecek.
Yapılan tespit sonucunda 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu belirlenen sürücüler, haklarında ayrıca Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere mahalli zabıtaya teslim edilecek.
Teknik cihazla yapılan ölçüm sonucuna itiraz edilmesi durumunda tekrar ölçüm yapılmayacak, yapılan işlemlere itiraz Kabahatler Kanunu'nun 27. maddesi kapsamında ilgili mahkemelere yapılacak.
-Uyuşturucu tespiti
Sürücülerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı solunum havası, tükürük veya benzeri biyolojik örnekler üzerinden teknik cihazla tespit edilecek.
Ölçüm sonucunda, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığı belirlenen sürücüye idari para cezası verilerek, sürücü belgesi beş yıl süreyle geçici olarak geri alınacak ve bu sürücü hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere mahalli zabıtaya teslim edilecek.
Teknik cihaz kullanılmasını kabul etmeyen sürücüye para cezası verilecek, sürücünün ehliyeti iki yıl geri alınacak ve sürücü, Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında tespit yaptırılmak üzere mahalli zabıtaya teslim edilecek.
Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığı belirlenenler hakkında ayrıca trafik görevlilerince idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi beş yıl geri alınacak.
Uyarıcı veya uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülerle teknik cihaz bulunmaması ya da trafik görevlilerince ölçüm yapılmasının kabul edilmemesi nedenleriyle mahalli zabıtaya teslim edilen sürücüler araç kullanmaktan men edilecek.
-Trafik kazası
Kazaya karışan sürücülerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla teknik cihazlar kullanılacak.
Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ya da trafik görevlilerince el konulan maddi hasarlı trafik kazasına karışarak, teknik cihazla alkol ve uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının tespitine yönelik ölçüm yapılmasına izin vermeyen sürücülere para cezası verilerek sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınacak.
Yaralanma veya ölümle sonuçlanan trafik kazalarında sürücünün alkol ve uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının tespitinin yapılması amacıyla sürücü mahalli zabıta tarafından cumhuriyet savcısına bilgi verilerek en yakın adli tıp kurumuna veya adli tabipliğe veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına götürülecek, uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkol tespitinde kullanılmak üzere vücutlarından kan, tükürük veya idrar gibi örnekler aldırılacak.
Trafik kazası sonucunda sürücünün ölmesi veya teknik cihaza üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması halinde, sevk edildiği sağlık kuruluşunda vücudundan kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınarak alkol veya uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı tespit edilecek.
-Hız sınırı
Yönetmelikte, N2 ve N3 sınıfı kamyon ve çekiciler ile M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerde hız sınırlayıcı cihaz bulundurulması ve kullanılması zorunlu hale getirildi.
Hız sınırlayıcı cihaz bulundurma ve kullanma zorunluluğu olan araçlarda; yol ayrımı yapılmaksızın M2 ve M3 sınıfı otobüs ve minibüslerde hız sınırı ayarlaması 110 kilometre, N2 ve N3 sınıfı kamyon ve çekicilerde ise 99 kilometre, şehir içi yollarda ise diğer araçlarla aynı olarak kaydedildi.
Yönetmelik hükümlerine aykırılığından dolayı trafikten men edilecek veya muhafaza altına alınması gereken araçlar ile araç sürmekten men edilecek sürücülerle ilgili şartlar belirtildi.
Araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve usuller, ağırlık ve boyut kontrolü usul ve esasları ile tartı toleransları, elektrikli bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı, araçların kış şartlarına uyumu gibi düzenlemelere yönetmelikte yer verildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER