ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 22:45

Karayılan Türkiye'ye gelecek mi?

Karayılan Türkiyeye gelecek mi?

CNN Türk'te Eğrisi Doğrusu programına katılan Arınç, PKK'nın ne zaman silah bırakacağına yönelik bir soru üzerine şu yanıtı verdi:


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNNTürk’te Taha Akyol’un hazırlayıp sunduğu ‘Eğrisi Doğrusu’ programına katıldı.

Arınç, "Lider noktasında olanların, Karayılan ve çevresinin Türkiye’ye gelmeyecek şekilde hangi ülkelere gidecekleri ileride konuşulacak bir konu" dedi.

Arınç'ın PKK'nın ne zaman silah bırakacağına yönelik bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

"Karşı taraf bir değil. Kandil var Avrupa var. Karayılan diyor ki ‘Alt kademe beni dinlemiyor’. Bu iş telsiz dinlemekle çözülecek gibi değil. Öcalan’ın talimatını iyi karşıladılar ama ANF’den aldığımız Karayılan’ın konuşmalarına göre Karayılan süreci başka bir tarafa götürmeye çalışıyor ama karar verici onlar değil. 35 yıldır kanla haşır neşir olan bir örgütün nasıl davranacağını kestirmek kolay değil. Belki içeride birileri ‘Öcalan’ın her dediğini kabul etmeyin, zorla söyletiyorlardır’ diyordur. Geldiğimiz nokta şurası, Nevruz’daki emir, söylenen sözler Kandil tarafından kabul edilmiş. Dediklerine göre 8 Mayıs’tan itibaren belirli güzergahlardan silahlarıyla birlikte gidecekler. 8 Mayıs’tan sonraki çıkışlar gerçekten vaad edildikleri gibi mi olarak onu o tarihten sonra göreceğiz.

Öldürme, cinayet gibi olaylara karışanlara buyur gel, başımız üstüne diyecek halimiz yok. Lider noktasında olanların, Karayılan ve çevresinin Türkiye’ye gelmeyecek şekilde hangi ülkelere gidecekleri ileride konuşulacak bir konu. Şiddet yerine siyaset yapma arzuları varsa, bundan memnun oluruz. Ama cinayet işlemişlerse bir yargı süreci vardır ve bunun dışına çıkmak şimdilik mümkün değildir."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER