ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 16:59

Karayılan: "PKK’lılar ateşkese bağlı kalacak"

Karayılan: "PKKlılar ateşkese bağlı kalacak"


PKK’yı da bünyesinde barındıran KCK’nın Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, kendilerine bağlı bütün militanlarla konuştuğunu, güçlerinin ateşkese bağlı kalacağını söyledi. Karayılan, Kandil’de Kuzey Iraklı gazetecilere yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerle yemek yiyen Karayılan, daha sonra soruları cevapladı. Yaklaşık iki saat süren toplantıda barış süreci, Abdullah Öcalan’ın tutukluluk hali, PKK’nın sınır dışına çekilme süreci ve uluslar arası güçlerin yaklaşımı üzerinde duruldu.

Abdullah Öcalan’ın mesajları ve ilan ettikleri ateşkesi anlatan Karayılan, çözümden yana olduklarını; ancak sorunun çözümsüz bırakılması durumunda savaşa da hazır olduklarını söyledi. Karayılan, “Bugün (pazartesi) Türkiye’de bulunan bütün gerilla güçleriyle konuştum. Güçlerimiz ateşkese bağlı kalacaktır.” dedi.

Öcalan’ın tutukluluk hali ve geri çekilme sürecini ilişkin bir soru üzerine Karayılan, bunun üç aşamalı bir süreç olduğunu, asıl amaçlarının Öcalan’ın özgürleşmesi olduğunu belirtti.

F-16'LAR ALÇAK UÇUŞ YAPTI

Basın toplantısının sürdüğü saatlerde Türkiye’nin savaş uçakları Kandil’in üzerinde alçak uçuş yaptı. Ancak F-16’lar herhangi bir bombalama yapmadı. Karayılan, savaş uçaklarının yeniden alana gelmesini manidar bulduğunu kaydetti. KCK Yürütmek Konseyi Üyesi Ronahi Serhat ise, bunun provokasyon girişimi olduğunu savundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER