ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:28

Karayılan: PKK çekilirken karakol ve baraj inşasına başlanması rahatsız edici


KCK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan, PKK’nın geri çekilmeye başlamasıyla birlikte karakol ve baraj inşasına başlanmasını rahatsız edici bir durum olarak değerlendirdi. Karayılan,"Bizim amacımız askeri bir ortam değil de sivil bir ortam oluşturmak değil mi? Evet, öyleyse bu kadar karakol neyin nesi? Örneğin şimdi Şırnak-Hakkari hattındaki baraj projelerinin hepsi uygulansa sınırın yarısı kapanır zaten, su olur. Yani bu ne kadar ekonomik amaçlıdır. Bu tarihi eserleri, o güzelim doğayı suyun altında bırakma projesidir." dedi.

Terör örgütü PKK’ya yakınlığıyla bilinen bir internet sitesine açıklamalar yapan Karayılan, çözüm sürecinde tarihi günlerin yaşandığını söyledi. Sürecin bölge açısından yenilikler getireceğini ifade eden Karayılan, 8 Mayıs itibarıyla geri çekilme sürecinin başladığını kaydetti. 1999 yılındaki gibi operasyonlar yapılması durumunda PKK’nın geri çekilmeyi durduracağını kaydeden Karayılan, “Gücümüz de geri çekilme hareketini durdurup kendi savunmasını yapacaktır, savunma pozisyonunu alacaktır.” ifadelerine yer verdi.

PKK’nın silahsızlanması konusunda net cevap vermeyen Karayılan, bunun süreçle bağlantılı olarak devam edeceğini belirterek, “Bu bir süreç işidir. Şimdi silahsızlanmadan bahsediyorlar. Evet, nihai olarak bu süreç oraya gider. Fakat izlenmesi gereken aşamalar var ve bu bir süreçtir. Eğer bu süreç izlenilirse tabii ki bu güç giderek tümden silahları devre dışı edecek bir programa sahiptir. Ama bu “hemen gitsinler, orada tehdittirler, yok orada bilmem silahsızlanmalı,” sözleri beylik sözleridir, sorunu kavramama ve ciddiyetinin farkında olmamadır.”şeklinde konuştu. Geri çekilmeyle birlikte ilk grupların birkaç gün içinde Medya Savunma Alanları’na ulaşacağını ifade eden Karayılan, “Bu pürüzsüz gerçekleşirse ve herhangi bir engelleyici tutum olmazsa süreci hızla bitirmek istiyoruz. Yani ne olur ne olmaz gibisinden bir sürece yayma yaklaşımı söz konusu değildir. Bunun için böyle tarih belirlemek, gün vermek (bitişi anlamında) pek doğru değil.” dedi.

‘Yani keşif uçaklarının dolaştırılması otomatikman hareketin durdurulmasıdır’ diyen Karayılan, “Eğer keşif altında yürürse bir nevi iradesini karşı tarafa teslim etmiş olur. Karşı taraf isterse gelip bulabilir. PKK kendisini bu pozisyona koymayacaktır, kendi kendini savunma temelinde yürüyecektir. Eğer karşı taraf hep gözetliyorsa ve hep diyelim havadan ve karadan gözetleyecekse ona göre pozisyon alır.”ifadelerini kullandı.

PKK’nın geri çekilmeye başlamasıyla birlikte karakol ve baraj inşalarının başlamasını rahatsız edici bir durum olarak değerlendiren Karayılan, şöyle konuştu: “Askeri amaçlı projeler var bu konuda. Fırsat bu fırsat deyip de alelacele karakol inşasına girişmek rahatsız edici bir durumdur. Bizim amacımız bölgeyi sivilleştirmek, askeri bir ortam değil de sivil bir ortam oluşturmak değil mi? Evet, öyleyse bu kadar karakol neyin nesi? Bir kısım baraj var. Örneğin şimdi Şırnak-Hakkari hattındaki baraj projelerinin hepsi uygulansa sınırın yarısı kapanır zaten, su olur. Yani bu ne kadar ekonomik amaçlıdır. Bu tarihi eserleri, o güzelim doğayı suyun altında bırakma projesidir. Bu ne biçim ekonomik amaçlı projedir. Bu bölgeyi kalkındırma değil, bölgeyi su altında bırakma tutumudur. Halkımız da biz de buna karşıyız. Bir de bunlar, tabii PKK’nın hareket sahasını daraltma projesi çerçevesinde yapılan faaliyetlerdir.”

Korucuların silahları bırakması gerektiğini vurgulayan Karayılan, “Bir de Kürt toplumsal yapısını iyi tanıyan -ki İçişleri Bakanı da aslında tanıyor- bir kimse bilir ki, bir takım aileler, aşiretler silahlı oldu mu, öbürleri üzerinde üstünlük aracı olarak onları kullanır. Yani kişisel ve ailesel menfaat ve üstünlük zemini haline getirir. Her şeyden önce silahtan arındırılma esas alınmalıdır.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER