ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 14:58

Karaman ile Beyarmudu kardeş şehir oldu


736. Türk Dil Bayramı etkinlikleri için Karaman'a gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Beyarmudu Belediyesi ile Karaman Belediyesi arasında bilgi, kültür ve ekonomik işbirliğini içeren 'kardeş şehir' protokolü imzalandı.

Karaman Belediyesi Ongun Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen protokole, Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, AK Parti İl Başkanı Kerim Dereli, ilçe belediye başkanları ile aslen Karamanlı olan Makedonya Kırçova'dan 50 kişilik davetli katıldı.

Karaman Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu, "Biz aynı kanı taşıyan insanlarız. Burası sizin memleketiniz. Makedonya'ya gittikçe Karaman'daki rahatı, huzuru duyuyoruz. 850 yıl evvel Karaman'dan ayrılıp Kıbrıs'a gidenlerle bir işbirliği ve kardeş şehir anlaşması yapacağız." dedi.

AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan ise "Yıllarca birbirimizden ayrı yaşadık. Geçmişte bir kopukluğumuz oldu. Birbirimizle iletişimimiz hemen hemen kopma noktasına geldi. Ama bugün bizler sizlerle çok daha yakın temas halinde olabilecek güçteyiz. Sizler de aynı güçtesiniz. İnşallah bu ilişkilerimizi daha da geliştirelim daha güçlendirelim. Elbette Türkiye Cumhuriyeti büyüdükçe, geliştikçe, güçlendikçe sizinle olan bağımız daha da güçlenecektir. Bundan emin olun bundan hiçbir kaygınız olmasın. Sizin sorununuz bizim sorunumuz demektir. Sizin hakkınız bizim hakkımız demektir. Bu konuda da hiçbir kaygınız olmasın. Sizin davanız için sizin orada özgürce yaşayabilmeniz için mücadeleniz neyse biz de aynı mücadelenin her zaman içindeyiz ve her zaman içerisinde olacağız." diye konuştu.

Karaman Valisi Murat Koca da konukları selamlayarak, "Yaşadığımız topraklar ayrı ama gönüllerimiz bir. Bu gönül bağımızı tekrar güçlendireceğiz." şeklinde konuştu.

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ise "Bugün burada bulunmaktan büyük mutluluk duymaktayız. Hepimizin gönül bağı vardır. Yerlerimiz ayrı da olsa gönüllerimiz birdir. Bundan sonra dünyadaki tüm Karamanlıları belki bir ortak noktada buluşturabiliriz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip arasında bilgi, kültür ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye yönelik 'Kardeş Şehir' protokolü imzalandı. İmzalanan protokolün ardından İlker Edip, Başkan Uğurlu’ya çeşitli hediyeler takdim etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER