ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 12:30

Karakolda dayak davasında polislere hapis


Taksim polis merkezinde bir vatandaşı darp ettikleri iddiasıyla yargılanan yedi polise 11 ay 20 gün ceza verildi. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık polisler, müşteki Sezai Yakar ve avukatları katıldı. Sezai Yakar’ın avukatı Efkan Bolaç dosyada işkencenin varlığının açık olduğunu savundu.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar hakkında işkence sonucu vücutta kemik kırılmasına neden olma eylemiyle dava açıldığını hatırlattı. Sanıkların savunması, şikayetçinin anlatımları ve olay tutanaklarını göz önünde bulunduran mahkeme, eylemin kasten yaralama suçunu oluşturduğu kanaatine vardı.

Mahkeme, sanıklar Ergün Işıldar, İbrahim Maraş, Deniz Coşkun, Ersin Özdemir, Eryıl Kontbilek, Ali Akın ve Özgür Hüseyinoğlu’nun ‘kasten yaralama’ suçundan 1 yıl hapisle cezalandırılmalarına karar verdi. Ancak, sanıkların eylemi nedeniyle müştekide orta ikinci derecede kemik kırığının oluştuğunu belirten mahkeme, cezayı artırarak 1 yıl 2 aya çıkardı. Sanıkların gelecekleri üzerindeki olası etkileri ve iyi hallerini hafifletici sebep olarak kabul eden mahkeme cezayı 11 ay 20 gün olarak belirledi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanık polislerin 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmalarına hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İddialara göre Sezai Yakar, 8 Haziran 2007’de aracıyla giderken Taksim Gezi Parkı’nın yanında durduruldu. Polisin alkollü olduğu suçlamasını kabul etmedi ve ölçümün alkolmetreyle değil hastanede yapılmasını istedi. Polisin orada yazdığı alkollü olduğuna dair tutanağı da imzalamayınca gözaltına alındı ve Taksim Polis Merkezi’ne götürüldü. Karakoldan önce götürüldüğü Taksim İlkyardım Hastanesi’nde de alkol testi yapılmadı. Karakolda da tutanağı imzalaması istendi. Reddedince darp edildiğini öne süren Yakar, polisleri şikayet etti. Cumhuriyet savcısı Ali Şafak, 7 polis hakkında ‘işkenceye varacak şekilde döverek, basit tıbbi müdahaleyle iyileşmeyecek ve kemik kırığı oluşacak şekilde yaralamak’ suçundan 8 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER