ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:59

Karakolda dayak davasında iki polis ve doktora beraat


İzmir'de Fevziye C. karakolda darp edildiği sırada odada bulunan iki polis ve hastanede raporu hazırlayan doktor, karar duruşmasında beraat etti.

Karabağlar ilçesinde müzikhollere yönelik 17 Temmuz 2011'de yapılan denetimde, hakkında işlem yapılmak üzere polis merkezine götürülen Fevziye C.'nin polisler tarafından darp edildiği iddia edilmiş ve darp görüntüleri basına yansımıştı. Bu dava görülürken savcı, Fevziye C.'ye olaydan sonra rapor veren Dr. A.K. ile darp sırasında karakolda bulunan polis memurları Ş.Ü. ve C.İ. hakkında da iddianame hazırlayarak dava açmıştı. İzmir 10. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına polis memurları Ş.Ü. ve C.İ., Dr. A.K. ile Fevziye C.'nin avukatları katıldı. Sanık polis memurları, suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. A.K. de muayeneyi mevzuata uygun yaptığını, müştekinin görünen kısımlarındaki bulguları rapora yazdığını belirterek, "Müşteki, olay günü kısa kollu kıyafet giydiği için sırtının üst kısmı açıktı. O kısımda bu bulgu yoktu. Kendisi, 'Benim bir şikayetim yok, bırakın gideyim.' dediği için karın bölgesini açtırıp muayene etmedim. Bu konuda zorlama yetkim de yoktur. Aksi takdirde yasal olmayan muayene veya taciz iddiası olabilir. Muayene, mevzuata uygun şekilde yapılmıştır. Suçlamayı kabul etmiyorum." diye konuştu. Fevziye C.'nin avukatı Zeynep Sedef Özdağan ise, "Sanık polis memurları Ş.Ü. ve C.İ., görevli oldukları halde işkence gören kadına müdahale etmeyerek seyirci kalmak suretiyle işkenceye onay vermişlerdir ve zemin hazırlamışlardır. Adli muayene mevzuata uygun şekilde yapılmamış, görevin gereklerine aykırı davranılmıştır. Sanıkların suçları sabittir." dedi. Mahkeme heyeti, sanıkların beraatine karar verdi.

Yargıtay nezdinde temyiz davası açacaklarını belirten Fevziye C.'nin avukatlarından Hanife Yıldırım, kararın işkenceyi meşrulaştırdığını savundu. Olayın kamera kayıtlarında tamamıyla görüldüğünü savunan Av. Yıldırım, "Hakimlerin verdiği beraat kararı tarafımızca anlaşılamadı. Toplum açısından baktığımızda da üzücü bir karar. İşkence görmek, kabul edilebilir oldu. Biz bu kararı temyiz edeceğiz." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER