ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2014 Salı 11:25

Karakolda cinnet: 2 askeri şehit etti

Karakolda cinnet: 2 askeri şehit etti

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde askeri karakolda cinnet geçiren bir asker, iki askeri şehit etti.


Olay gece yarısı saat 00.30 sıralarında Ceylanpınar İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Gökçayır Mahallesi yakınlarında meydana geldi. Sınır hattında cinnet geçiren bir asker, iki askeri şehit etti. Olaydan sonra bölgeye Ceylanpınar ve Şanlıurfa'dan Özel harekat ekipleri ile askeri birlikler sevk edildi. Sınır hattında önlemler arttırıldı. 

Genelkurmay Başkanlığı açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Ceylanpınar'daki olayın 1 askerin cinnet getirerek, 2 askeri şehit etmesi olduğunu bildirdi. Cumhuriyet Savcılığı'nın olayla ilgili detaylı incelemeyi yapacağı kaydedildi.  

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük gerekli incelemelerde bulunmak üzere askeri karakolun bulunduğu bölgeye geleceği öğrenilirken, Ceylanpınar Kaymakamı Ahmet Karatepe karakola gelerek incelemede bulundu.

Şehit askerlerin isimleri açıklandı

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde şehit olan 3 askerin cenazeleri İlçe Devlet Hastanesi'ne ait morga getirildi.

Ceylanpınar 1’nci Hudut Bölüğüne ait Boztepe askeri hudut karakolunda hayatını kaybeden askerlerin Piyade Çavuş Ramazan Yel (Kütahya), Piyade Onbaşı Kadir Yıldız (Kastamonu) ve Piyade Er Umut Aslan (Malatya) olduğu öğrenildi. 

Şehit olan askerlerin cenazeleri savcılık incelemesinin ardından Ceylanpınar Devlet Hastanesi morguna getirildi. Morg yakınlarına gelen bazı vatandaşlar şehit olan askerler için gözyaşı döktü.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük açıklama yaptı

Küçük, Ceylanpınar ilçesinde 3 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin ''Elde ettiğimiz delillere göre olay bir terör hadisesi değil, sınırda nöbet tutan bir asker cinnet geçirip iki arkadaşını şehit edip, intihar ediyor" dedi.

Küçük, Valilik binasında düzenlediği basın toplantısında, olaydan duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. Hadiseyi duyar duymaz ilçeye hareket ettiğini belirten Küçük, olayın bir cinnet nedeniyle kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Olay yerinde geniş çaplı araştırma yapıldığını vurgulayan Küçük, şöyle devam etti:

''Acımız çok büyük, 3 Mehmetçiğimizi kaybettik. Kendilerine Allah'tan rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Dün gece saat 23.15 civarında Ceylanpınar Boztepe Karakoluna 1,5 kilometre mesafede sınır nöbeti tutarken 3 askerimizden biri cinnet geçiriyor ve diğer iki arkadaşını şehit düşürüyor ve akabinde intihar ediyor. Elde ettiğimiz delillere göre olay bir terör hadisesi değil, sınırda nöbet tutan bir asker cinnet geçirip iki arkadaşını şehit edip, intihar ediyor. Hem cumhuriyet başsavcılığı tarafından hem de askeri savcılık tarafından ulaştığımız deliller, edindiğimiz bilgiler hepsi bu yönde. Olay dün gece olduğu için tedbir amaçlı arazide büyük bir arama tarama faaliyeti başlattık. Her ihtimale karşı yaklaşık 300 jandarma ve 150 de özel harekat timi geniş çaplı bir operasyon başlattı. Fakat ilerleyen saatlerde hadisenin bu yönde gerçekleştiği yönündeki şüphelerimiz kuvvetlendi. Şu anda bu kanaate vardık.''

Detayları daha sonra vereceklerine işaret eden Kaçak, "Maalesef öyle bir cinnet hali sonucunda arkadaşlarımız şehit düşüyor, onu biliyoruz. Orada elde ettiğimiz kovanlar, deliler ve izlere baktık. Daha fazla detaya girmek istemiyorum. Çünkü savcılık olaya el koydu ama hadisenin bir terör saldırısı olmadığı, tamamen bir cinnet halinden kaynaklandığı yönünde. İlimizde yapılacak otopsinin ardından şehitlerimizi askeri törenle memleketlerine uğurlayacağız'' diye konuştu.

 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER