ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:37

Karaisalı biberi tescilleniyor

Karaisalı biberi tescilleniyor


Adana’nın Karaisalı ilçesinde üreticiler, yetiştirdikleri salçalık biberleri tescil ettirmek için çalışmalara başladı.

Çukurova’da pamuk dışında alternatif olarak yetiştirilen Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi salçalık biberler, tescil aşamasına geldi. Karaisalı’nın Çakallı, Topaktaş ve Sadıkali köylerinde yetiştirilen 12 çeşit biber üzerinde yapılan deneme çalışmaları olumlu sonuçlar verdi. Bölgenin önemli gelir kaynağı olan ve ilçenin adıyla özdeşleşen salçalık kırmızı biberin kalitesi ile veriminin artırılması amacıyla Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla ‘Karaisalı Salçalık Biber Popülâsyonunun Seleksiyon Yoluyla Islahı Projesi’ yapıldı. Seleksiyon çalışmalarıyla bölgede biber çeşitliliği arttırıldı. Dekara daha önce 2.5 ton olan verim, yapılan çalışmalarla iki katına çıkarıldı.

Salçalık kırmızı biberlerin ilk hasadı Çakallı köyünde yapıldı. Törene Karaisalı Kaymakamı İdris Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, İlçe Müdürü Hüseyin Tunaz ve çok sayıda üretici katıldı.

Karaisalı biberinin tescil çalışmalarının başlayacağı müjdesini veren Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, ıslah sürecinin önemli olduğunu ifada etti. İlçede çalışmaların 2010 yılında başladığına değinen Keleş, “Türkiye’nin değişik yörelerinden biber topladık. İçerdiği yağ itibariyle Karaisalı biberi dünyanın en güzel biberi. Hem közleme açısından önemli. Çalışmalarımız 3 yıl sürdü. 49 adet biber tipi toplandı. 12 adet çeşidi 4 farklı köyümüzde denedik. Hedefimiz biberde rekolteyi 6 ton ve üzerine çıkarabilmek. Karaisalı biberi gerçekten lezzetli. İlkbaharda tescil çalışmaları yapılacak.” dedi.

Adana genelinde yaklaşık 300 bin alanda sebze üretimi yapıldığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, bölgede yılda iki ürün alınabildiğine dikkat çekti. Sebzeciliğin son dönemde önem kazandığından bahseden Aygül, “Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan kaliteli yağ içeriğine sahip, meşhur Karaisalı salçalık biberi, ilimiz genelinde 10 bin alanda, yoğun olarak Karaisalı ve çevresinde yetiştirilmektedir. Yapılacak çalışmalarla bu biberimiz tescillenecek. Hedef 30-35 bin ton gibi bir rekolteye ulaşabilmek.” diye konuştu.

Salçalık biberde Pazar sorununun bulunduğuna dikkat çeken üreticilerden İsmet Karacoğlu, “Ürünümüzde son yıllarda çeşitli hastalıklar görüldü. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve il yetkililerinin yaptığı çalışmalarla biberimiz canlandı. Ancak piyasada sahte Karaisalı biberleri çıktı. Burada henüz hasat yapılmadan bazı satıcılar Karaisalı biberi sattıklarını iddia ediyorlar. Biberimizin pazarda yer bulmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER