ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 12:27

''Karaelmas işçileri taşerona karşı''


Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş, ''Taşeron, madenlerde iş kazalarına davetiye çıkarıyor. Madenlerde taşeron şirketlere müsaade etmek, iş güvenliği kurallarına riayet etmeden çalışmalarına müsaade etmek, bile bile lades durumu'' dedi.
     AA muhabirine açıklama yapan Alabaş, 4857 sayılı İş Kanunu'na göre işyerinde yardımcı işlerin veya asıl işin bir bölümünde teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerin alt işverene yani taşerona verilebileceğini söyledi.
     Yasaya göre asıl işin taşerona verilemeyeceğini belirten Alabaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) 2004'te Kozlu, Üzülmez ve Karadon müesseselerinde hazırlık işleri yani kömür madeninde galeri açma işi ihale ile taşerona verildiğini hatırlattı. İhale sürecinde sendika olarak 3-4 gün süren bir eylem yaptıklarını anlatan Alabaş, ''Madenlerde taşeron işçi çalıştırmanın literatüre bile girmemiş kazalara sebebiyet vereceği konusunda uyarı yapmıştık. Ama buna rağmen işler taşerona verildi. Taşeron içimize havzaya sokuldu'' dedi. Alabaş, 2010 yılında taşeron firmanın çalıştığı Karadon'da galeri açma işlemi sırasında meydana gelen kazada 30 işçinin hayatını kaybettiğini kaydetti.
    
     -''3,5 yıldır mahkeme kararları ile yetkimiz geciktiriliyor''-
    
     7 Ocak tarihinde meydana gelen kazada 8 işçinin hayatını kaybettiği TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde alt işveren firmasında 3 yıl önce örgütlendiklerini ve alt işveren işçisi 360 kişiyi sendikalı yaptıklarını ifade eden Alabaş, şirketin önce işkolu itirazı, sonra da yetki tespiti itirazı yaptığını, yerel mahkemenin sendika lehine karar vermesine rağmen Yargıtay'ın yerel mahkemenin kararını bozduğunu dile getirdi.
     Alabaş, ''Dolayısıyla 3,5 yıldır bizim mahkeme kararları ile yetkimiz geciktiriliyor'' diye konuştu.
    
     -''Zonguldak'ın kaderi bu değil''-
    
     Alabaş, yeraltı madenciliğinin dünyanın en ağır işkolu olduğuna vurgu yaparak iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine daha fazla riayet edilmesi gerektiğine işaret etti.Alabaş şunları kaydetti:
     ''Taşeron şirketlerde düşük ücretle fazla iş baskısı var. Dolayısıyla taşeron şirketlerde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine riayet edilmeden çalışılıyor. Taşeron işçileri ücretlerini alamıyor, buralarda örgütlenmeye izin verilmiyor. Taşeron, madenlerde iş kazalarına davetiye çıkarıyor. Yer altında, bilgisiz tecrübesiz taşeron işçi ile asıl işçinin bir arada çalışması, hepimizin can güvenliğini etkiliyor. Kozlu'da yaşanan, iş cinayetinin de ötesinde bir durum, bile bile lades durumu. Zonguldak'ın kaderi bu değil, bu kader de değil. Madenlerde taşeron şirketlere müsaade etmek, iş güvenliği kurallarına riayet etmeden çalışmalarına müsaade etmek, bile bile lades durumu.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER