ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:32

Karadeniz’de hamsi bolluğu vatandaşa bayram yaşattı


Ereğli açıklarında çıkan 30 tonluk hamsi, Zonguldak Limanı'nda 6-7 kiloluk torbalarda 5 liradan satıldı. Taze ve ucuz hamsi satıldığını duyan vatandaşlar, limana akın etti. Ucuz balık yemek için sıraya giren vatandaşlar için tekne sahibi tarafından ücretsiz hamsi mangalı servis edildi. Ellerinde 6-7 kiloluk hamsi torbalarıyla güçlükle yürüyen vatandaşlar, “Torbası 5 lira balığın. Bütün herkes duysun gelsin. Halk yararlansın.” diye seslendi.

TEKNEDE ÜCRETSİZ MANGAL KEYFİ

Bu arada teknede vatandaşlara ücretsiz mangal keyfi sunuldu. Balık yemek isteyen vatandaşlar taze balık yemenin keyfini çıkardı. Teknedeki görevli, “Bu sene çok bereketli hamsicilik var. Biz de burada vatandaşa hizmet ediyoruz. Hem satıyoruz hem de ücretsiz balık ikramında bulunuyoruz.” dedi.

TORBASI 5 LİRAYA HAMSİ GELENEKSEL HALE GELDİ

Gırgırıyla sabah erken saatlerde denize açıldıklarını belirten Ahmet Küçük, “Her sene biz bu balığı geleneksel olarak torbasını 5 liradan satıyoruz. 10 sene önce de 5 liraydı, bu sene de aynı fiyattan satıyoruz. Batı Karadeniz’de çıkan balığı vatandaşa taze ve ucuz bir şekilde yedirmeye çalışıyoruz. Zonguldak Ereğli arasındaki Kandilli açıklarında sabahleyin 04.00’te 30 ton civarında balık tuttuk. Denizde balık olduğu sürece bu limanda ucuza balık satacağız.” diye konuştu.

VATANDAŞ İÇİN BALIK BAYRAMI OLDU

Ucuz ve taze balık satışıyla adeta bayram yaşayan vatandaşlardan Mustafa Kılıçarslan(72), “Biz Karadenizliler olarak balığı severiz. Hamsi çok güzel. İnşallah böyle devam eder.” şeklinde konuştu. Eşi Gülizar Kılıçarslan(74) ise, “Bu yıl hamsi bol. Geçen sene göremedik, bu sene bol bol hamsi yiyelim. Allah razı olsun. Bu bolluktan memnun olmaz mıyız? Millet et alıp yiyemiyor, hamsi bari yesin” ifadelerini kullandı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda Başmühendis olarak çalıştığı belirten Süha Çalışkan(58) ise şunları söyledi: "Millet hamsiyi özlemişti. Bu mevsimde insanlar ucuz hamsi yesin. Tam Karadeniz’e özgü hamsi geldi. Millet bayram etmesi lazım. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıyla balık bayramı birleşsin.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER