ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 12:50

Karadeniz yaylasında bir Kur'an kursu

Karadeniz yaylasında bir Kuran kursu


Giresun’un Dereli ilçesi Alancık köyünün bin 640 rakımlı Koyunalan yaylasında geçen yıl başlatılan Kur’an kursu, yayla halkından ilgi görüyor. 70 yaşındaki Hanife Sevim, 7 yaşındayken cüzü olmadığı için babasının tahta üzerine harfleri kazımasıyla öğrendiği Kur’an-ı Kerim okumayı, 87 yaşındaki Kerime Aksoy’a öğretiyor.

İlerleyen yaşına rağmen Kur’an okumayı bırakmadığını belirten Hanife Sevim, "Yayla halkının imkanlarıyla yapılan mescidi, Kur’an kursu olarak kullanıyoruz. Yazın gurbetçilerle birlikte 35 talebem oluyor." dedi.

Kur’an kursunun talebelerinin en yaşlısı Kerime Aksoy (87) ise “Gözlerim yazıları tam görememesine rağmen arkadaşlarımın yardımıyla harfleri öğrendim. Hedefim bu sene sonuna kadar Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek." şeklinde konuştu.

Kur'an talebelerinden Halime Okur (57) okuma yazmayı bilmesine rağmen Kur’an öğrenmek için uğraştığını ve hocasının verdiği dersleri aksatmadan çalıştığını söylüyor. İstanbul’da yaşayan Hanife Yılmaz da(52) "Yıllardır yaşadığım İstanbul’da Kur’an öğrenmek nasip olmadı. Rabbime çok şükür bu ufak mescitte Kur’an okumayı öğrendim." diyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER