ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 20:47

Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorum'da

Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorumda

Karadeniz Özelliklerini Koruma Derneği tarafından düzenlenen 6. Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorum'da başladı.


Karadeniz Özelliklerini Koruma Derneği (KÖK) tarafından düzenlenen 6. Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorum'da başladı. KÖK Derneği Başkanı Murat Karayalçın, çalışma alanlarının 18 Karadeniz kentini kapsadığını belirtti.

Anitta Otel'de 'Çorum Sanayileşmesine Dışarıdan Bakış' başlığı altında düzenlenen kurultaya Çorum Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, eski Başbakan Yardımcısı, KÖK Derneği Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP İl Başkanı Cengiz Atlas ve çok sayıda davetli katıldı.

Her yıl bir Karadeniz ilinde kurultayı topladıklarını söyleyen Karayalçın, daha önceki kurultayların Samsun, Trabzon, Rize, Kastamonu ve Zonguldak illerinde yapıldığını, bu yıl da İç Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Çorum'u seçtiklerini ifade etti. Karayalçın, şöyle dedi: "Ankara'yı güç olarak ele alırsak kuzey ve güneyde birbirine benzeyen 2 il var. Konya ve Çorum. İkisi de büyüyor. Konya yatırımı başlatmış. Onlar hızlı trenle bağlantı kurmuş. Lojistik köy kurmuşlar. Hızlandırılmış tren ile Konya, Mersin'e ulaşırken, Çorum bu noktaya henüz gelemedi. Çorum, Milletvekili Salim Uslu demiryolu ile ilgili projeleri dile getiriyor. Açıklamalara göre, hızlı tren projesi 62. Hükümet programında gözüküyor. Asıl önemli olan, bu projenin devlet yatırım programına alınmasıdır. AKP hükümetinde çıkarılan kamu malı yönetmeliğinin 25. maddesine göre, devlet yatırım programına girecek projeler yazılmakta. Orada yapılabilirlik bir tanım var. ÇED raporunda yapılabilirlik raporunda var. Bu gayet güzel. Yani Yüksek Planlama Kurulu'na sunulsun demektir.'' ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER