SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 20:47

Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorum'da başladı

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/karadeniz-kalkinma-kurultayi-corumda-basladi-1481881-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/karadeniz-kalkinma-kurultayi-corumda-basladi-1481881-622x360.jpg
Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorumda

Karadeniz Özelliklerini Koruma Derneği tarafından düzenlenen 6. Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorum'da başladı.


Karadeniz Özelliklerini Koruma Derneği (KÖK) tarafından düzenlenen 6. Karadeniz Kalkınma Kurultayı Çorum'da başladı. KÖK Derneği Başkanı Murat Karayalçın, çalışma alanlarının 18 Karadeniz kentini kapsadığını belirtti.

Anitta Otel'de 'Çorum Sanayileşmesine Dışarıdan Bakış' başlığı altında düzenlenen kurultaya Çorum Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, eski Başbakan Yardımcısı, KÖK Derneği Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP İl Başkanı Cengiz Atlas ve çok sayıda davetli katıldı.

Her yıl bir Karadeniz ilinde kurultayı topladıklarını söyleyen Karayalçın, daha önceki kurultayların Samsun, Trabzon, Rize, Kastamonu ve Zonguldak illerinde yapıldığını, bu yıl da İç Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Çorum'u seçtiklerini ifade etti. Karayalçın, şöyle dedi: "Ankara'yı güç olarak ele alırsak kuzey ve güneyde birbirine benzeyen 2 il var. Konya ve Çorum. İkisi de büyüyor. Konya yatırımı başlatmış. Onlar hızlı trenle bağlantı kurmuş. Lojistik köy kurmuşlar. Hızlandırılmış tren ile Konya, Mersin'e ulaşırken, Çorum bu noktaya henüz gelemedi. Çorum, Milletvekili Salim Uslu demiryolu ile ilgili projeleri dile getiriyor. Açıklamalara göre, hızlı tren projesi 62. Hükümet programında gözüküyor. Asıl önemli olan, bu projenin devlet yatırım programına alınmasıdır. AKP hükümetinde çıkarılan kamu malı yönetmeliğinin 25. maddesine göre, devlet yatırım programına girecek projeler yazılmakta. Orada yapılabilirlik bir tanım var. ÇED raporunda yapılabilirlik raporunda var. Bu gayet güzel. Yani Yüksek Planlama Kurulu'na sunulsun demektir.'' ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

Usulsüzlük soruşturmasında 5 tutuklama

SONRAKİ HABER

Samsun'da maden faciaları protesto edildi

YORUM YAZ
1 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - mehmet erensoy:01 Kasım 2014, Cumartesi 22:17

    çorum dünyada gördüğüm en mükemmel şehir bu hale getirenlerden allah razı olsun ben 1984 de geldim ama çoruma aşık oldum