ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 08:31

Karadayı serbest bırakıldı

Karadayı serbest bırakıldı

Mahkeme eski genelkurmay başkanı İsmail Hakkı Karadayı'yı serbest bıraktı.


28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, tutuklanması istemi ile mahkemeye sevk edilmişti.

YAŞINDAN DOLAYI TUTUKLANMADI

Mahkeme, Karadayı'nın yaşından dolayı adli kontrolde tutulmasına karar verdi. Mahkemenin kararına göre İsmail Hakkı Karadayı serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat şoruşturması kapsamında, savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen, eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Karadayı mahkeme çıkışı açıklama yapmadan Merkez Orduevi’ne gitti.

 Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Aras, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadayı'nın savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildiğini, nöbetçi hakimliğin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdiğini ifade etti.

Avukat Aras, haftada bir gün karakola giderek imza vermek ve yurtdışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılan Karadayı'nın soruşturma kapsamında daha önce tutuklananlar gibi ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırma ve görevlerini engelleme suçu''ndan tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildiğini kaydetti.

Adli kontrol uygulanmasının bile ağır bir karar olduğunu savunan Aras, ''Bu delillerle bu kararın olmaması lazım ancak buna da şükrediyoruz'' dedi.

Soruşturmanın gizliliği nedeniyle Karadayı'nın ifadesi hakkında bilgi veremeyeceğini anlatan Aras, ''Yorgun bir gün geçiren ve yanında ailesinden kimse bulunmayan Karadayı, karayoluyla İstanbul'a gidecek'' ifadesini kullandı.

Müvekkilinin 28 Şubat soruşturmasına konu olan olaylarla herhangi bir bağının bulunmadığını savunan Aras, ''Delillerde de imzası yoktu bize göre. Altındaki insanlar da haksız yere tutuklu. Anayasal olarak da buradaki soruşturmanın yapılmaması lazım, o ayrı. Ama şu an önemli olan mahkemenin verdiği değerlendirmedir. Mahkeme, savcılığın görüşüne katılmadı. Mahkeme adli kontrolle salıverdi, bizim için şu an önemli olan bu. Soruşturma süreci bundan sonraki boyutta devam edecek'' değerlendirmesinde bulundu.

Aras, bir gazetecinin ''Savcılığın tutuklanma talebi delil yetersizliğinden mi reddedildi'' yönündeki sorusunu, ''Mevcut delil durumuna göre bulguların varlığı değerlendirilerek adli kontrol sistemi yeterli olur diyerek adli kontrol sistemi uygulandı'' diye yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Karadayı'nın serbest bırakılmasında sağlık sorunları mı etkili oldu'' sorusunu da Aras, ''Tek bir gerekçeyi uygulamadı, adli kontrol yeterli olabilir diye genel bir gerekçe gösterdi. Haftada bir gün çarşamba günü imza atacak. Yurtdışına çıkış yasağı getirdi ve tutuklama kararını reddetti'' yanıtını verdi.

Aras'ın açıklamasının ardından adliyeden ayrılan Karadayı, sorularını yanıtlamadığı gazetecilere, ''Hepinize iyi geceler'' dedi ve araca bindi. 

KARADAYI EVİNDE

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında, adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılan eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, İstanbul'a geldi.

Ankara Adliyesi'nde Nöbetçi Hakim tarafından sorgulanarak serbest bırakılan Karadayı, sabah saatlerinde eskort eşliğinde karayolu ile Fenerbahçe Orduevi'ndeki evine geldi.

HAFTADA BİR KEZ KARAKOLA GİDECEK

İsmail Hakkı Karadayı'ya tutuklama kararı çıkmazken yaşından dolayı adli kontrolde tutulacağı bildirildi. Buna göre Karadayı haftada bir kez karakola giderek imza verecek. Karadayı hakkında ayrıca yurtdışına çıkış yasağı kondu.

ÇEVİK BİR'DEN SUÇ DUYURUSU

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Karadayı hakkında 11 sayfalık suç duyurusunda bulunmuştu. Çevik Bir, BÇG'nin nasıl ve hangi emirler doğrultusunda kurulduğunu ayrıntılarıyla anlatıp "Karadayı'nın soruşturulması yasal bir zorunluluk" demişti.

"BİZ İÇERİDEYİZ KARADAYI DIŞARIDA"

Bir, "Emri veren Genelkurmay Başkanı. Biz içerdeyiz, ama o dışarda. Neden hala Karadayı'yı almıyorlar" dedi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER