ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:56

Karadağ'da cumhurbaşkanlığı seçimi


 Batı Balkanlar'ın en küçük ülkesi Karadağ'da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç ile Demokratik Cephe'nin (DF) adayı Miograd Lekiç yarışacak.
     Cumhurbaşkanlığına aday olabilmek için vatandaşlardan gerekli 7 bin 710 imzayı toplayan Sosyalist Demokrat Parti (DPS) adayı Filip Vuyanoviç ile DF adayı Miodrag Lekiç, seçim yasaklarının başlamasıyla kampanyalarını tamamladı.
     Sırbistan'dan ayrılarak 2006'da bağımsızlığını ilan eden Karadağ'da ikinci kez yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, Vuyanoviç oy pusulasında 1. sırada, Lekiç ise 2. sırada yer alacak.
     Nüfusu 625 bin olan Karadağ'da, 512 bin 715 kayıtlı seçmen bulunuyor.
     Karadağ Anayasası gereği, seçimlerin geçerli olabilmesi için kayıtlı seçmen sayısının en az yüzde 50'sinin sandık başına gitmesi gerekiyor. Kullanılan oyların yüzde 50'sini alan aday ilk turda cumhurbaşkanı seçilecek. Hiçbir adayın ilk turda çoğunluğu elde edememesi durumunda, 14 gün içerisinde seçimlerin ikinci turu yapılacak. İkinci turda en fazla oy alan aday ülkenin yeni cumhurbaşkanı olacak.
    
     -Boşnaklar Vuyanoviç'i destekliyor-
    
     Karadağ'da yaşayan Boşnakları temsil eden koalisyon ortağı Boşnak Partisi, seçimlerde mevcut cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç'i destekleyecek.
     Boşnak Partisi Genel Başkanı Rafet Husoviç, daha önceki açıklamalarında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylarını çıkarmayacaklarını, DPS'nin adayı Vuyanoviç'i destekleyeceklerini söylemişti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER