ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 17:09

Karadağ'da cumhurbaşkanlığı seçimi


 Batı Balkanların en küçük ülkesi Karadağ'da 7 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç ile Demokratik Cephe'nin (DF) adayı Miograd Lekiç yarışacak.
     Cumhurbaşkanlığına aday olabilmek için vatandaşlardan gerekli 7 bin 710 imzayı toplayan Sosyalist Demokrat Parti (DPS) adayı Filip Vuyanoviç ile DF adayı Miodrag Lekiç, cumhurbaşkanlığı yarışına devam edecek. Adil Karadağ Partisi'nin adayı Rade Boyoviç ise sadece 2 bin imzaya ulaşarak yarış dışı kaldı. Buna göre, 7 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç oy pusulasında 1. sırada, Demokratik Cephe'nin (DF) adayı Miograd Lekiç ise 2. sırada yer alacak.
     Sırbistan'dan ayrılarak 2006'da bağımsızlığını ilan eden 625 bin nüfuslu Karadağ'da, ikincisi yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacak 512 bin 715 kayıtlı seçmen bulunuyor.
     Karadağ Anayasası'na göre, seçimlerin geçerli olması için kayıtlı seçmen sayısının en az yüzde 50'sinin oy kullanması gerekiyor. Kullanılan oyların yüzde 50'sini alan aday ilk turda cumhurbaşkanı seçilecek. Eğer hiçbir aday ilk turda çoğunluğu elde edemezse, 14 gün içerisinde seçimlerin ikinci turu yapılacak. İkinci turda fazla oy alan aday ülkenin yeni cumhurbaşkanı olacak.
    
     -Boşnak Partisi Vuyanoviç'i destekliyor-
    
     Ülkedeki Boşnakları temsil eden koalisyon ortağı Boşnak Partisi de mevcut cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç'i destekliyor.
     Boşnak Partisi Genel Başkanı Rafet Husoviç, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylarını çıkarmayacaklarını, DPS'nin adayı Vuyanoviç'i destekleyeceklerini söyledi.
     Karadağlı siyasi analist Andriya Cukanoviç de konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, devam eden cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının, daha önceki seçimlere göre bir yenilik getirmediğini ifade etti. Cukanoviç, "Adayların programlarıyla ilgili çok az şey duyduk. Her iki aday da olumlu bir seçim kampanyası sürdüreceklerine dair söz vermesine rağmen birbirlerine karşı hesaplaşmalara düştüler" dedi.
     Sosyal Demokratik Parti'nin (SDP) seçimlere katılmamaya karar verdiğini hatırlatan Cukanoviç, SDP'nin destekçilerini geçersiz oy kullanmaya çağırdığına işaret etti.
     İki adayın da programıyla ilgili vatandaşları çok fazla bilgilendirmediğini söyleyen başkent sakinlerinden Vukota Mandiç de "Seçim kampanyasından hiç memnun değiliz. Adaletli yürütülen bir kampanya değil" dedi.
     Yine başkent Podgorica'da yaşayan Milena Vuyiçiç de "Ben her zaman en iyi olanın kazanmasını istiyorum. Fakat 20 yıldır devam eden bu durum bizde kuralların işlemediğini gösteriyor. Karadağ'da en iyiler kazanamıyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER