ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 15:24

Karadağ, beş fasıl açıp birini kapattı


Karadağ, Avrupa Birliği'yle (AB) tam üyelik müzakereleri açısından kritik öneme sahip olan 23 numaralı "Yargı ve Temel Haklar" ile 24 numaralı "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik" fasıllarının da aralarında bulunduğu beş faslı açtı, birini de geçici olarak kapattı.
AB ile Karadağ arasında üçüncüsü düzenlenen Hükümetler Arası Konferans'ta (HAK) açılan diğer fasıllar ise 5 numaralı "Kamu Alımları", 6 numaralı "Şirketler Hukuku" ve 20 numaralı "İşletme ve Sanayi Politikası" oldu.
Karadağ, HAK'ta, 15 Nisan'da açtığı 26 numaralı "Eğitim ve Kültür" faslını geçici olarak kapattı.
AB ile tam üyelik müzakerelerine Haziran 2012'de başlayan Karadağ, bugün düzenlenen HAK'ta sağlanan ilerlemeyle açtığı fasıl sayısını yediye yükseltirken bunlardan ikisini kapatmış oldu.
Karadağ'ın 23. ve 24. fasılları müzakere sürecinin başında açması AB'nin bu konudaki yeni yaklaşımını da yansıtıyor. Daha önceki genişleme süreçlerinde bu iki başlık müzakerelerin ileri aşamalarında açılıyordu.
Bu fasıllarla ilgili yeni yaklaşımını uygulamaya geçiren AB'nin Türkiye'ye hala bu iki fasılla ilgili açılış kriterlerini resmen iletmemiş olması dikkati çekiyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER