ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 22:22

Karadağ, AB ile üç fasıl daha açtı

Karadağ, AB ile üç fasıl daha açtı

Karadağ, Lüksemburg'da düzenlenen hükümetlerarası konferansta (HAK) Avrupa Birliği'yle (AB) müzakere sürecinde 3 başlık daha açarak açtığı, başlık sayısını 12'ye yükseltti.


AB'ye katılmak için 2008'de başvuran ve üyelik müzakerelerine Haziran 2012'de başlayan Karadağ, HAK'ta 4 numaralı "Sermayenin Serbest Dolaşımı", 31 numaralı "Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası" ile 32 numaralı "Mali Kontrol" fasıllarını açtı.
Karadağ, açtığı 12 başlıktan 2'sini kapatmış durumda.
HAK'ın yanı sıra AB-Karadağ İstikrar ve Ortaklık Konseyi'nde AB Komisyonu'nu temsil eden Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üye Stefan Füle, toplantılara ilişkin basın toplantısında, müzakere sürecindeki tüm başlıklarla ilgili tarama süreçlerinin tamamlandığını belirterek, "Bugün, fasılların açılıp kapatılmasıyla sağlanan farklı aşamaları tamamlama konusundaki bu iyi ilerlemeye alandaki, özellikle de hukukun üstünlüğü alanındaki, gerçek ilerlemenin eşlik etmesi gerektiğini vurguladık" dedi.
Yeni yasaların etkili şekilde uygulanması gerektiğini belirten Füle, gazetecilere yönelik şiddet ve tehditlerin cezasız kalmamasının gerekliliğine vurgu yaparak "Yakında gerçek sonuçlar görmeyi bekliyoruz" diye konuştu.
Karadağ, müzakere sürecinde açtığı 12 fasıldan 2'sini kapatmış durumda.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER