ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 19:10

Karaciğer nakli hastanesinin temelini Bakan Yılmaz attı

Karaciğer nakli hastanesinin temelini Bakan Yılmaz attı


İnönü Üniversitesi tarafından inşa edilen Türkiye’nin ilk karaciğer nakli hastanesinin temeli Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da katıldığı törenle atıldı.

Üniversite yerleşkesindeki Turgut Özal Tıp Merkezi yanında gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, hükümetin eğitime yatırım oranını her geçen yıl artırdığına dikkat çekti. Bununla birlikte nitelikli iş gücünün önemine işaret eden Yılmaz, beyin göçünü tersine döndürmek için çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Yılmaz, son derece nitelikli bir yatırımın temel atma töreni için Malatya’ya geldiklerini belirterek, merkezin ülkeye kazandırılmasında büyük emeği olan Turgut Özal’ı saygıyla andığını söyledi. Bugün bu hizmetleri 80’li yıllarda Rahmetli Özal’ın attığı reformlar sayesinde yaptıklarını belirten Bakan Yılmaz, “Özal’ın yaptığı hizmetleri hiçbir zaman unutamayız.” dedi.

Bakan Yılmaz, “Bu fiziki yapıları yapsak da, her tarafı en modern cihazlarla donatsak da nitelikli ekipleri buralarda tutamazsak bu merkez arzu ettiğimiz yere gelemez” diyerek nitelikli sağlık personelinin önemine değindi. Nitelikli personelin buralarda kalması için yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü ifade eden Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: “Yerel yönetimler şehir ortamı oluşturulmasında çok önemli hizmetleri yaptığı zaman, her türlü sosyal aktivite, sağlığıyla, trafik sorunu ile elverişli bir ortam oluşturduğunuz zaman nitelikli insanı cezp ederseniz o zamanda kalkınmayı rahat bir şekilde sürdürürsünüz.”

Üniversitelerde bulunan nitelikli insanlardan en üst düzeyde faydalanılması gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, Malatya’daki iş dünyasının da mutlaka üniversite ile işbirliği içerisinde olunmasını istedi. Malatya’nın çok güzel bir girişimci ruhu olduğunu belirten Bakan Yılmaz, bu nedenle Malatya’nın doğunun umudu olduğunu söyledi.

AK Parti hükümetinden önce tüm üniversitelere toplam 249 milyon TL yatırım ödeneği verildiğini hatırlatan Yılmaz, 2013 yılında bu miktarın 3.4 milyar TL olduğunu söyledi. Yine 10 yıl önce üniversitelere 1.8 milyar TL cari bütçenin ayrıldığını belirten Yılmaz bugün tüm üniversitelere 12 milyar TL’nin üzerinde bütçe ayrıldığını dile getirdi.

İnönü Üniversitesi’ne her türlü desteği vermeye çalıştıklarını belirten Bakan Yılmaz, 2013 yılında İnönü Üniversitesi’ne 42.4 milyon TL yatırım ödeneği verildiğini söyledi. Bu rakama ek ödeneklerin dahil olmadığını söyleyen Bakan Yılmaz konuşmasında bir de müjde verdi. Turgut Özal Tıp Merkezi'nde bulunan asansörlerin değişmesi gerektiğini ifade eden Bakan Yılmaz, gelmeden önce bu bakım ve onarım için 4 milyon TL’lik ek ödenek emrini imzaladığını söyledi. Bakanın bu açıklaması tören alanından büyük alkış aldı.

Toplumla kaynaşan üniversitelerin hızlı bir şekilde geliştiğini belirten Bakan Yılmaz, İnönü Üniversitesi’nin son yıllarda bu kapsamda ilerlediğini söyledi. Temeli atılan Karaciğer Nakil Hastanesi’nin sadece Malatya’nın değil Türkiye’nin projesi olduğunu vurgulayan Yılmaz, hastanenin toplamda 50 milyon TL ile yapılacağını, bu yıl 15 milyon TL ödenekle hastanenin yapımına başladıklarını kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, 2014 Haziran ayında bitirilmesi planlanan hastanenin 12 ameliyathane ve 150 yatak kapasiteli olacağını belirterek, hastanenin sadece Malatya’ya değil bölgeye ve aynı zamanda ülkeye hizmet vereceğini ifade etti. Kalkınma Bakanlığı’nın verdiği destek ile her geçen gün büyümeye devam eden Turgut Özal Tıp Merkezi’nde sadece karaciğer nakillerinin değil diğer nakillerinin de başarı ile gerçekleştirildiğini belirtti. Bundan sonraki hedeflerinde 100 yataklı bir onkolıji hastanesi yapılması olduğunu dile getiren rektör Çelik, 2012 yılında yapılan karaciğer nakli sayısına bugün itibariyle ulaştıklarını söyledi. Bu yılın sonlarına kadar 350’ye yakın karaciğer nakli gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Çelik, hedeflerinin 500 karaciğer nakli ile dünya birinciliği olduğunu ifade etti. Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın hedeflediği merkezin yavaş yavaş amacına uygun olarak yapılandığını belirten Çelik, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin artık bir dünya markası olma yolunda olduğunu ekledi.

AK Parti Milletvekili Mücahit Fındıklı ise Karaciğer Nakil Hastanesi’nin bu yıl 15 milyon TL kaynakla temelinin atıldığını belirterek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti. “Bizler ne kadar sırt sırta verip çalışırsak Allah’ın rahmeti de o kadar artar” diyen Fındıklı, şehirdeki tüm kurumların ortaklaşa el birliği ile çalışması durumunda kentin daha da kalkınacağını söyledi.

Vali Vasip Şahin de Malatyalı Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vizyonunun birer birer gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Malatya her alanda olduğu gibi sağlık alanında da iddialı” dedi. Kalkınma Bakanlığı’nın birçok projesinden Malatya’nın çok iyi faydalandığını belirten Bakan Yılmaz, SODES projelerinde Malatya’nın en fazla proje üreten il olduğunu söyledi. Malatya’nın kamu ve özel hastaneler olmak üzere 2500 yataklı hastane kapasitesine sahip olduğunu belirten Şahin, Malatya’nın sadece bölgenin değil komşu illerinde sağlık ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir düzeye geldiğini anlattı.

Vali Şahin’in konuşmasının ardından Turgut Özal Tıp Merkezi’nde karaciğer nakli olan Suriyeli küçük çocuklar, Bakan Yılmaz’a çiçek takdim etti. Bakan Yılmaz, çocukları kucağına alarak bir süre severken, aileler de doktorlara teşekkür etti.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Hastanesi’nin temeli Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile atıldı. Turgut Özal Tıp Merkezinin arka kısmında yer alan bölümde yapılacak hastanenin temel atma törenine Bakan Yılmaz’ın yanı sıra Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Milletvekilleri Ömer Faruk Öz ve Mücahit Fındıklı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, Karaciğer Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sezai Yılmaz ile çok sayıda kurum müdürü ve hastane çalışanı katıldı. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER