ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 16:53

Karaciğer kanserlerinde tedavi kadar takip de önemli


Uzmanlar, karaciğer hastalıkları ve kanserleri tedavisinde başarı oranlarının giderek yükseldiğini belirtiyor. Liv Hospital Gastroenterolji Uzmanı Doç. Dr. Binnur Şimşek, tedavinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birinin doğru tedavi yönteminin seçilmesi ve düzenli bir takibin yapılması olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Binnur Kaya karaciğer hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Hepatit’in karaciğer iltihabı olduğunu virüslerden kaynaklandığını belirten Kaya, “Hepatit bazı hastalarda hiçbir belirti vermezken bazılarında halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, sarılık, eklem ağrıları ve kaşıntı gibi belirtiler gösteriyor. Kronik viral hepatitlerin ülkemiz için önemli bir sağlık problemini oluşturuyor.” dedi.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği tarafından 2010 yılında tamamlanan Türkhep isimli epidemiyolojik çalışmaya göre ülkemizde en az 3 milyon hepatit B’li ve 750 bin hepatit C’li hasta bulunduğunu belirten Kaya, “Kronik B hepatitinin kesin tedavisi yok. Ancak mevcut tedaviler, virüsün çoğalmasını baskılayarak karaciğerdeki hasarın ilerlemesini yani siroz ve karaciğer kanseri gelişmesini önleyebiliyor. Bazı ilaçlarla erken evre karaciğer sirozu aşamasında karaciğerdeki hasarın iyileştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Hepatit C tedavisindeyse yeni kullanıma giren ilaçlar sayesinde başarı oranlarının yüzde 70 düzeylerini bulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Hepatit B ve C’den korunmak için dikkat edilmesi gerekenlere değinen Kaya, şunları kaydetti: "Tüm cerrahi müdahaleler sırasında kullanılan malzemeler optimum koşullarda sterilize edilmelidir. Özellikle diş tedavileri sırasında kullanılan tüm malzemelerin iyi sterilize edildiğinden emin olmalıdır. Berber ve kuaför salonlarında kullanılan manikür-pedikür aletleri vb. malzemelerin mutlaka sterilizasyonu sağlanmalı, jilet ve ustura uçları tek kullanımlık olmalıdır. Dövme, piercing, akupunktur gibi girişimler steril koşullarda yapılmalı ve tek kullanımlık malzemeler kullanılmalıdır. Tüm gebelere gebelik sırasında hepatit testleri yapılmalı, şayet bağışıklığı yoksa hepatit B için aşılanmalıdır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER