ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 12:29

Karabük'e lojistik köy üssü kuruluyor


Karabük'e lojistik köy üssü kurulması için ilk imzalar atıldı. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KTSO) yapılan protokol imza törenine Vali İzzettin Küçük başta olmak üzere, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Pehlivan Baylan, TSO Meclis Başkanı Ziya Ünsal ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri Faruk Tezel katıldı.

TSO Başkanı Pehlivan Baylan, 4 yıldır büyük gayretler içersinde çalışmalara devam ettiklerini, bu gayretlerden birinin de Lojistik Köy Projesi olduğunu belirterek, “Bugün önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Uluslararası ticarette kullanılan bir kavram olan Lojistik Köy uygulaması, Karabük ticaretine ekonomisine çok şey kazandıracak. Lojistik köy üssü modern anlamda uluslar arası ticarette kullanıyor. Bizde Karabük TSO olarak Maltepe Üniversitesi ile birlikte hazırladığımız projemize BAKKA gerekli desteği verdi. Bugün Kalkınma Ajansı'nın kabul gördüğü Filyos Lojistik Köy Üssünün ilk ayağı olan protokolü burada imzalayacağız. Ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum." dedi.

Lojistik Köy uygulamasının Karabük’ün ekonomik çıtasını daha yukarılara çekeceğini ifade eden Vali İzzettin Küçük ise, konuşmasının başında TSO Başkanı Pehlivan Baylan'a teşekkür ederek “Değerli Başkanımızın 4 sene boyunca değişik hizmetlerin kazandırılmasında büyük emekleri oldu. Lojistik Köy Karabük’ün ekonomik potansiyelini, ekonomik çarpanlarını ortaya koyacak. Organize Sanayi Bölgesinin altında olan bir bölgede 220 dönümlük arazi üzerinde kurulması planlanıyor. Ben Rafet Vergili Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Kendisi arazinin tahsisinde Belediye olarak gerekli kolaylığı sağladı. 220 dönümlük arazide neler yapılacak? Bu bölge, Karabük’ü ulaşım yolları ağında önemli bir kavşak noktası yapacak. Karayolu ve demiryolu ağındaki dağıtım ve toplanma noktası Karabük olacak. Büyük mallar, nakliyeler ilk önce buraya gelecek ve buradan çevre illere gidecek, dağıtımı yapılacak. Bu sadece ulaşım sektörünü harekete geçirmeyecek, buna bağlı olarak birçok sektörü de teşvik edecek. Bu eserin ilimize kazandırılması, ilimizin ekonomik çıtasını yukarıya çekecektir. 220 dönümlük küçük bir kasaba inşa edilecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızıziyaret ettiğimizde ‘Burayı bize verirseniz 40 Milyon Euro para hazır’ demişti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karabük’e ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Karabük Lojistik Köy Üssü yapımı için ilk imzayı Vali İzzettin Küçük, Belediye Başkanı Rafet Vergili, TSO Başkanı Pehlivan Baylan ve BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel attı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER