ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 22:06

Karabük Üniversitesi'nden II. Abdülhamid Han’a onursal doktora unvanı


Karabük Üniversitesi tarafından doğu ve batı medeniyetlerini buluşturan Hicaz Demiryolları'nın kurucusu 34. Osmanlı Halifesi II. Abdülhamid Han'a, Hicaz Demiryolu'na katkılarından dolayı onursal doktora unvanı verildi. Abdülhamit Han'a demir yollarına katkılarından dolayı Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü'nün teklifi ile üniversite senatosunca verilen 'onursal doktora unvanı'nı hanedanın Türkiye’de yaşayan en yaşlı üyesi olan Harun Osmanoğlu teslim aldı.

Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene, Rektör Prof.Dr. Burhanettin Uysal, Vali Yardımcısı Abidin Uysal, Kardemir AŞ Genel Müdürü Fadıl Demirel, çevre illerdeki üniversite rektörleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, "Bugün üniversitemizde 100 yılın vefa borcunu ödüyoruz. Türkiye bugün burada yani üniversitemizde tarihi bir olaya şahit olmaktadır. İlklerin üniversitesi olan ve Türkiye de ilk olan Raylı Sistemler Mühendisliği tarafından demir yollarının banisi, kurucusu son Halife II. Abdülhamid Han Hazretleri'ne fahri doktora ödülü takdim etmekten mutluluk duymaktayız." dedi. Rektör Uysal, amaçlarının Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği "Türk evladı ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." sözünü hatırlatmak olduğuna dikkat çekti.

Hanedanın Türkiye’de yaşayan en yaşlı üyesi Harun Osmanoğlu ise konuşmasında "Öncelikle sözlerime selamların en güzeli 'Selamun Aleyküm' ile başlamak istiyorum. Bize bu mutlu anı yaşatan Karabük Üniversitesi’ne ve Rektör Burhanettin Uysal Beye' çok teşekkür ediyorum. Bu güzel olayın diğer padişahlar için de yapılmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER