ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 21:11

Karabük AFAD Müdürlüğü yeni aldığı cihazı tatbikatla denedi


Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, gölet ve göllere düşen veya boğulan kişileri bulmak için sonar cihazı aldı. Karabük AFAD ekipleri, cihazı, Eflani Bostancı Göleti'nde bir tatbikatla deneyerek, işleyişi hakkında bilgi verdi.

Karabük ilinde dere, göl ve göletlerde yaşanan boğulma ve kaybolma olaylarında Zonguldak ve Sakarya ilinden ekip isteniyordu. Bu eksikliği gidermek için dalgıç birimi oluşturulurken, özellikle kişilere daha çabuk ulaşmak ve yerini belirlemek için son model sonar cihazı alındı. Alınan cihaz hakkında basına bilgi verilirken, tatbiki olarak da sonar cihazının çalışması gösterildi.

Karabük AFAD Müdürü Gazanfer Erbay, alınan cihazın en son sistemde olduğunu belirterek, ”AFAD olarak zaman zaman tatbikatlar yaparak ekiplerimizi olaylara karşı hazır tutuyoruz. Karabük ilinde akarsu ağımız çok geniş göletlerimiz bulunuyor. Zaman zaman derelere araçlar düşüyor, insanlar boğuluyor. Bu olaylara karşı sonar arama cihazı aldık. Bu cihaz ile suyun altına kuvvetli ses dalgaları göndererek neler olduğunu ekranda görüyoruz. Denizlerde görüş alanı hayli fazla ama maalesef dere ve göletlerde ancak 1- 2metreyi görebiliyorsunuz. Bu alet sayesinde olaylara müdahalemiz daha sağlıklı ve çabuk olacak. Bu aletin nasıl çalıştığını bir tatbikat ile denedik. Birkaç ay sonra da su altı kamerası alıp, bölgemize hizmet edeceğiz.” diye ifade etti.

Cihaz hakkında bilgi veren Arama Kurtarma Teknisyen Şefi Bora Balun ise ”Suda kaybolan bir kişinin görgü tanığı olmadığı ve dalgıç ile aramanın yetersiz olduğu durumlarda bu cihazlardan yararlanılacak, sonar cihazının gönderdiği yüksek frekanslı ses dalgaları ile ekrana yansıyan profillerle olaya ulaşmış olacağız. Bu cihaz en son sistem, menüsü Türkçe olduğu için de kullanılması çok kolay bir cihaz.” dedi

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul ise ilçelerinde Bostancı, Esencik ve Ortakçı olmak üzere 3 adet gölet bulunduğunu, bu göletlerde alınan tedbirlere rağmen zaman zaman boğulma olaylarının yaşandığını, bu sonar cihazı ile aramaların daha sağlıklı olacağını söyledi. Daha sonra Karabük AFAD dalgıçları, suya daldılar ve cihaz ile dalgıçların yeri tespit edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER