ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 14:06

Kara Papaz Makarıos hakkında kitap yazdı


Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı beldesinde edebiyat öğretmenliği yapan Recep Çetin, 8 yıllık araştırmalarını topladığı kitaplarını, Ereğli Kitap Günleri'nde halkla buluşturuyor.

49. Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde Ereğli Atatürk Kültür Merkezi Vedat Can Sergi Salonu'nda Ereğli Kitap Günleri Sergisi açıldı. Sergide kitaplarını görücüye çıkaran edebiyat öğretmeni Recep Çetin, yaklaşık 10 yıldır yaptığı tarihi çalışmalarını derlediği kitaplarının tarihe ışık tutacağını söyledi. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Çetin, Ormanlı beldesi ve buraya bağlı 30 köyle ilgili olarak yaptığı araştırmada Kıbrıs'ta Türk-Yunan Savaşı'na neden olduğu iddia edilen Makarios ile ilgili olarak bilgilere ulaştığını söyledi.

Recep Çetin, “Yaklaşık 8 ila 10 yıldır Ereğli tarihi üzerinde araştırmalar yapmaktayım. Öncelikle ‘Başı Virandan Ormanlı Cumaya’ adıyla Ormanlı ve Ormanlı beldesine bağlı 30 köyün tarihi hakkında araştırmalar yaptım. Bu araştırmaları yaparken ilginç bir durumla karşılaştım. Bu bilgi Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’un 1920-1925 yılları arasındaki gerçekleşen nüfus mübadelesi ile Ereğli’den ayrıldığı dedikodusuydu. Bu bilgiye önem vererek yöremizde çeşitli araştırmalar yaptım. Bu konuda eski Ereğli belediye başkanımız Ruhi Cöbekoğlu ile görüşmede bulundum. Bunun dışında birçok insanla görüştüm. En son Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile de görüşme yaptım. Gerçeklik iddiasını araştırdım. Elde ettiğim bilgilerle de Kara Papaz Makarios isimli kitabımı çıkardım. Ereğli halkının bu bilgilere ulaşmasının yararlı olacağını düşünüyorum.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER