ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 12:55

Kar otobüs firmalarını da vurdu

Kar otobüs firmalarını da vurdu


Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları otobüs seferlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Ülke genelinde otobüs seferlerinde iptaller yaşanırken, normal günden 3 sefer düzenleyen firmalar bunu 1’e düşürdü. Özellikle doğu bölgesinde çalışan bazı firmalar bütün seferleri iptal etti. Bilet fiyatları da 70’den 50’ye düştü.

    Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde de kıştan dolayı tam bir sessizlik hakim. Özellikle köy yollarını kapalı olması ve yolcu azlığından dolayı birçok firma seferleri iptal etti. Normal günlerde büyük bir canlılık yaşanan terminalde büyük bir durgunluk göze çarpıyor.

    “SEFERLER 3’TEN 1’E DÜŞTÜ”

    Dadaş Turizm yetkilisi Bekir Kılıç, yollardan kar yağışı ve buzlanmadan dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: “Özellikle köy yolları kapalı olduğu için yolcular biletleri iptal ediyor. Seferler şu anda 3’den 1’e tek araba kaldırabiliyoruz.”

    Yolcu sayısında yüzde 50’lere varan azalma yaşandığını vurgulayan Kılıç, özellikle doğu firmaları başta olmak üzere batıdaki araçların da buna benzer sıkıntılar yaşadığını bildirdi.

    Cizre Nuh Firması yetkilisi Necati Çelik ise kış ve olumsuz hava şartlarından dolayı seferlerin çoğunu iptal ettiklerini vurgularken, “Ayrıca televizyonlarda kışın çok ağır olduğunu duyan vatandaş yolculuğa çıkmıyor. Günde7 sefer yapıyorduk ama hepsi iptal. Bu şartlarda Doğuya araba kaldıramıyoruz.” şeklinde konuştu.

    Nilüfer Turizm’den Halkla İlişkiler Sorumlusu Elif Çetiner de genelde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illere sefer yapmalarına rağmen kış şartlarının olumsuzluklarını yaşadıklarını belirterek, “Seferlerimizde fazla bir değişim olmadı ancak araçlarımız kontrollü bir şekilde sefere çıkıyor. Trafikte aksamalar yaşanıyor. Kar yağışından dolayı yolcu sayısında da azalma yaşıyoruz.” dedi.

    “FİYATLAR 70’DEN 50’YE DÜŞTÜ”

    Lider Adana Turizm’den Vedat Sarıuşak da yolcu sayısının yüzde yüzlere varan azalma yaşadığını vurgularken şunları söyledi: "Kar yağışından dolayı yapılan haberler yolcu sayısında olumsuzluğa neden oluyor. Özellikle bizim güzergahta yollar çok kötü olmamasına rağmen haberleri gören yolcular biletlerini iptal ediyor. Bundan dolayı seferleri 3’ten bire düşürdük. Yolcu sayısında yüzde yüz azalma oldu.” Olumsuz hava koşullarının bilet fiyatlarına da yansıdığını anlatan Sarıuşak, Adana otobüs fiyatının 70’liradan 50’liraya kadar çekildiğini ifade etti.

    Otobüs şoförü Temel Adıgüzel ise yolların kar ve buzlu olduğunu belirterek sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yollarda özellikle küçük araçlardan dolayı sıkıntı yaşadıklarını anlatan Adıgüzel, “Özellikle gizli buzlanmalardan dolayı büyük sıkıntı yaşıyoruz. Ayrıca küçük araçlar ve acemi şoförler büyük sıkıntılara neden oluyor. Kar ve kış yolcu sayısında da büyük azalmaya neden oldu.” şeklinde anlattı.

    Yolculardan İstanbul’a gitmekte olan İbrahim Köroğlu da, “Deniz seferleri iptal olmuş ama inşallah kara yolu ile ulaşırız. Kış gününde tatilim vardı kızımın yanına gidiyorum, bunu değerlendirelim dedik. Gece buzlanma olur korkusu ile gündüz yolculuğu yapmak istedik. İnşallah şimdi fazla zorluk çekmeyiz.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

    Van’a giden Ömer Gülgeldi de, yoların kar ve tipiden dolayı bozuk olduğunun altını çizerek, “Yolar buz, karlı, rüzgar ve tipiden dolayı kapalı. Bu gün araçların hepsi iptal edildi. Van Gölü dışında diğer seferler iptal. Korkmuyoruz ama çok dikkatli olmalıyız.” diye konuştu. İzmir’e giden Sevim Güzelce de İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerin yollarının kapanmayacağı bilinci ile yola çıktığını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER