ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2017 Cuma 11:16

"Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunun filografisini yaptı

"Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunun filografisini yaptı

Trabzon'da edebiyat öğretmeni Gülşen Özkan, yaklaşık bir ay içinde 8 bin 568 çivi ve bin 700 metre tel kullanarak, Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunu filografi üzerine işledi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda açılan sergide yer alan eser, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor Özkan: "Ellerim kanadı, tırnaklarım kırıldı, özellikle başparmağım su topladı. Ama tüm bu zorluklara rağmen, tabloyu çok büyük bir sabırla işledim"


DUYGU AVUNDUK - Trabzon'da edebiyat öğretmeni Gülşen Özkan, yaklaşık bir ayda 8 bin 568 çivi ve bin 700 metre tel kullanarak, Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunu filografi sanatı ile işledi.

Ortahisar Belediyesi Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kursa devam eden annesine özenerek, evde filografi çalışmaları yapan Gülşen Özkan, 4 ay önce kendisi de kursa kayıt yaptırdı.

Basit figürler yaparak kendisini geliştiren Özkan, daha sonra Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunu filografi sanatı ile yapmaya karar verdi. Özkan'ın bir ayda tamamladığı eser, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda açılan sergide büyük ilgi gördü.

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanat eserlerine farklı bir merakı olduğunu ifade ederek, "Kaplumbağa Terbiyecisi' adlı tablo, kursa başladıktan sonra hep yapmak istediğim bir eserdi." dedi.

Tablonun filografisini ilk olarak kendisi için yapmak istediğini belirten Özkan, "Evlendiğimde evimin kapısını açtığımda güzel bir şeyle karşılaşmak amacıyla evime asarım diye düşündüm. Herkes çeyizine kanaviçe, örgü falan yapar, bende filografiden tablo yapmak istedim. Farklı olsun istedim." diye konuştu.

Özkan, tabloyu bir ay önce yapmaya başladığında internet üzerinden araştırmalar yaptığını vurgulayarak, "Kursta sergi açılacağını duyduğumda tabloyu yetiştirmek için gece gündüz çalıştım. 5 saat boyunca tablonun başından kalkmadan, yemek yemeden çalıştığım günleri biliyorum. Ellerim kanadı, tırnaklarım kırıldı, özellikle başparmağımı su topladı. Ama tüm bu zorluklara rağmen tabloyu çok büyük bir sabırla işledim. Çok şükür tamamladım. Sergiye yetiştirdim." dedi.

- 8 bin 568 çivi ve bin 700 metre tel kullandı

Tabloyu severek yaptığını ve çok özen gösterdiğini anlatan Özkan, şunları söyledi:

"Ortaya çıkan eserim, benim için çok kıymetli. Serginin en çok ilgi gören tablosu oldu. Sergiyi gezenler 'Kaplumbağa Terbiyecisi'ni filografi üzerinde gördüler. Tablo için 8 bin 568 çivi yani bu da 3 kilogram yapıyor ve bin 700 metrede tel yani 10 tane bobin kullandım. Kurs hocamız ise tablonun bazı malzemelerinin dikkat çekici olması için deri malzeme kullandı. Bundan sonra ki hedefim ise 'İnci küpeli kız' ve 'Mona Lisa' eserlerini filografi sanatı ile yapmak."

- "24 kursiyerle 5 ayda sergi açtık"

Filografi ustası Şennur Doğan ise Trabzon'da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 3 yıl önce kurs açtıklarını belirterek, "Çok amatör olarak başladığımız kursumuzda bugün sergi açacak seviyeye geldik. Kursiyerlerimizle birlikte sergi açtık. Çok fazla ilgi gördük. 24 kursiyerimizin, 5 ay içerisinde 80 eseri ile yer aldığımız sergide, bu kadar güzel bir görüntü oluşacağını bilmiyorduk. Aldığımız tebriklerle birlikte, emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüyorum. 'Kaplumbağa Terbiyeci'si ise en çok ilgi gören eserimiz oldu." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER