ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 11:39

Kapıkule’de geçişler yeniden başladı

Kapıkulede geçişler yeniden başladı


Türkiye ile Bulgaristan arasındaki Transit Geçiş Belgesi (Doz Vola) sorunu nedeniyle yaklaşık 15 gündür duran geçişler yeniden başladı.

Türkiye’nin karayoluyla yaptığı ihracatın önemli bir bölümü Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden sağlanıyor. Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce TIR, aldığı yükü Avrupa ülkelerine bırakmak için bu gümrük kapısını kullanıyor.
Ancak Ocak ayının son günlerinde iki ülke arasında transit geçiş belgesi sorunu ortaya çıktı. Bu nedenle Türkiye’ye giriş yapacak Bulgar plakalı TIR’ın geçişine izin verilmedi. Bunun üzerine Bulgaristan’da Avrupa’ya gidecek Türk TIR’larına sorun çıkarmaya başladı. Son günlerde Bulgaristan’daki bazı uluslararası nakliye firmalarının yol kapatma eylemi nedeniyle geçişler tamamen durdu.

Yaklaşık 15 günden bu yana devam eden sorun sona erdi. 2 ülke arasındaki geçişler karşılıklı olarak yeniden başladı. Sorunun çözülmesi en fazla TIR sürücülerini sevindirdi. 15 gündür gümrük sahasında ve sınır kapısına giden yola beklemek zorunda kalan sürücüler kontaklarını açarak yollarına devam etti.

TIR sürücülerinden Osman Delitaş,, 12 gün aradan sonra geçişlerin yeniden başladığını bu sürede olanların sadece kendilerine olduğunu ifade etti. Bulgaristan’da 3 gün bekledikten sonra Türkiye’ye giriş yapan Zeki Kayıkçı, “Orada herhangi bir bilgi alamadık. Yol üzerinde araçlarımızda bekledik. İnanın ihtiyaç gidermeye dahi bir yer bulamadık.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER