ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ekim 2014 Cumartesi 15:25

Kapıkule’de buruk bayram

Kapıkulede buruk bayram

Kapıkule Sınır Kapısı’nda yurt dışına çıkış yapmak için bekleyen TIR şoförleri, her bayram olduğu gibi bu bayramda da ailelerinden uzak olmanın burukluğunu yaşıyor.


Kapıkule Sınır Kapısı’nda yurt dışına çıkış yapmak için bekleyen TIR şoförleri, her bayram olduğu gibi bu bayramda da ailelerinden uzak olmanın burukluğunu yaşıyor.

Trakya Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü’ne bağlı Kapıkule Sınır Kapısı’nda oluşan 3 kilometrelik TIR kuyruğunda yurt dışına çıkış yapmayı bekleyen TIR şoförleri, bayramı yine ailelerinden uzakta, yollarda karşıladı. TIR şoförleri, yol arkadaşları, meslektaşları ile bayramlaşıp birlikte kahvaltı yaptı. Ailelerini telefonla arayarak bayramlaşan TIR şoförleri, bu bayramı da buruk geçirdi.

“HER BAYRAM AİLEDEN UZAK KALMAK KÖTÜ BİR DUYGU”

TIR şoförü Halil Şener, her bayram olduğu gibi bu bayramda da ailesinden uzak olduğunu belirterek, “Bayramları genelde dışarıda geçiriyoruz. Ramazan bayramında Türkiye’deydim ama eve gidemedim. Şimdi de yolculuk İngiltere’ye. Dört çocuğum var. Her bayram onlardan ayrı kalmak kötü bir duygu, kızım sabah telefonda ağlıyordu” dedi.

TIR şoförü İbrahim Şamat da, yollarda, ailelerinden uzakta ekmek davası için uğraştıklarını ifade ederek, “Tabi ki ailemizi özlüyoruz ama bu işi de birilerinin yapması gerekiyor. Bu görev bize düşüyor. İngiltere’ye gidiyorum. Bir oğlum var ve sürekli ailemizden uzaktayız. Buruk bir bayram yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“EKMEK PARASI, MECBUR YOLA ÇIKMAK GEREKİYOR”

Almanya, Hollanda ve Belçika’ya yük götürdüğünü söyleyen TIR şoförü Sebahattin Altıparmak da, 6-7 yıldır ailesinden uzakta bayram geçirdiğini dile getirerek “Her bayram yakınlarımızı telefonla arayarak bayramlaşıyoruz. Bu meslekte böyle, diğer TIR’cı arkadaşlarla yollarda beraberiz, yol arkadaşıyız, birlikte bayramlaşıyoruz. Çocuklarımdan bayramlarda uzakta kalmak zor geliyor ama ekmek parası ve mecbur yola çıkmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

“EKMEK KAVGAMIZ, BİZ GİTMEZSEK EKMEK OLMAZ”

Almanya, İngiltere ve Belçika’ya yolculuk yapacağını söyleyen TIR şoförü Mehmet Hacıalioğlu, “36 yıldır TIR şoförüyüm. 36 yıl içerisinde zaman zaman bayramlarda evde olduğum oldu ama genelde hep dışarıdayım. Ailem yanlarında olmadığım için üzülüyor ancak ekmek kavgası, biz gitmezsek ekmek olmaz” dedi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER