ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 15:55

Kapıdan satışlarda içerik değişti


Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi Başkanı Şahin Çarşanbalı, kapıdan satış şikayetlerinde özellikle son 2 yıldır satışı yapılan ürünlerin içeriğinin değişerek, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi hassas sektörlere kaydığını belirtti.
    
Çarşanbalı, yaptığı yazılı açıklamada, Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi'ne sürekli kapıdan satış şikayetlerinin geldiğini belirterek, Tüketiciler Birliği'nin her yıl hazırladığı Hak İhlalleri Raporu'nda ilk sıralardaki yerini koruyan kapıdan satış şikayetlerinin içeriğinin eskiden tencere, tava gibi ev kullanımına ait ürünlerle ilgili olduğunu kaydetti.
    
Kapıdan satışlarda artık ürünlerin içeriğinin değişim gösterdiğine dikkati çeken Çarşanbalı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
    
''Özellikle son iki yıldır satışı yapılan ürünlerin içeriği değişmiş, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi hassas sektörlere kaymıştır. Eğitim sektörü, ebeveynlere çocuklarının eğitimi için kitap, CD veya sanal eğitim setleri satarken, sağlık konusunda tansiyon aleti, şeker ölçme cihazları ve güvenlik konusunda da alarm sistemleri artık kapıdan satış yönteminin kullanıldığı kalemler olmuşlardır. Öncelikle tüketicilerimizin kapıdan satış yönteminden mümkün olduğunca uzak kalmalarını, böyle bir satış içerisinde olacaklarsa da çok dikkatli davranmalarını tavsiye ediyoruz.''
    
Çarşanbalı ayrıca, kapıdan satıştan vazgeçilmek istenmesi durumunda, yasal süre olan 7 gün içinde yazılı olarak satıcıya bildirilmesi gerektiğinin unutulmamasını istedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER