ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:51

Kapı ve pencerelerinizi açık bırakmayın


Sıcakların başlamasıyla birlikte uzmanlar, açık bırakılan kapı ve pencerelerin hırsızlığa davetiye çıkardığına dikkat çekiyor.

Bursa merkezli bir teknoloji güvenlik şirketinin yaptığı araştırmaya göre, hırsızlık olayları Mayıs - Eylül döneminde yoğun şekilde artış gösteriyor. Firmanın satış müdürü Serkan Dinç, hafta sonu ve yaz tatili döneminde hırsızlıkların arttığını söyledi. Sıcakların artmasıyla birlikte cam ve balkon kapılarını açık bırakanları uyaran Dinç, "Sıcak havaların kendini iyice hissettirdiği şu günlerde sıcaktan bunalan vatandaşların balkon kapıları ve pencereleri açık bırakmalarının hırsızlara davetiye çıkardığını görüyoruz. Hırsızların yaz aylarını dört gözle beklediğini asla unutmamak gerekiyor. Araştırmamıza göre; hırsızlık verilerinde gelir seviyesi yüksek kişilerin yaşadığı gelişmiş mahallelerde hırsızlık vakalarının daha çok meydana geldiğini görüyoruz. Hırsızlık olaylarının yüzde 80’i kapıdan izinsiz giriş şeklinde yaşanıyor. Hırsızlar yüksek binalara kapıyı ya da kilitleri kırarak giriyor. Alçak binalarda ise su boruları ya da uygun balkonlardan tırmanarak giriyorlar. Bursa’da her 2 saate 1 ev soyuluyor. Bunlar dikkat edilmesi gereken istatistikler” dedi.

Yaşanan hırsızlık olayları ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin kullanıcılarda atlatılması zor travmalar yarattığını belirten Dinç, “Yapılan araştırmalara göre hırsızlık olayından mağdur olan kişilerin yüzde 80’i evlerini değiştiriyor. Komşuluk ilişkilerinin gelişmiş olduğu yerlerde hırsızların rahat hareket edemedikleri de biliniyor. Çelik kapı ve sağlam kilitler güvenlik için önemli unsurlar. Elbette ki yüzde yüz koruma sağlıyor denemez ancak hırsıza vakit kaybettirdiği biliniyor. Yeni nesil kilit sistemleri eskilere oranla çok daha iyi koruma sağlıyor” diye konuştu. Evlere elektronik güvenlik sistemi kurulmasının kullanıcıları kötü sürprizlerden koruduğunu ifade eden Dinç şunları kaydetti: “Bu tür güvenlik sistemlerinin asıl amacı; hırsızlara karşı caydırıcı bir unsur oluşturmaktır. Günde 1 TL gibi çok düşük ücretler ile hırsızlara karşı koruma sağlanıyor. Bu sayede evlerde ailelerin travma yaşamasının önüne geçiliyor. Aynı zamanda maddi kayıplar da önleniyor.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER