ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 14:47

Kapadokya’nın Japon turistlerine Kırşehir talip


Ankara’dan Kapadokya’ya kara yolu ile giden turistlerin destinasyon merkezi Kırşehir olacak. Kapadokya'ya giriş kapısı niteliğinde olan Kırşehir, kültür varlıkları ve jeotermal kaynaklarıyla Japon turistler için yeni bir uğrak yeri.

Japon Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) ile Kırşehir Valiliği arasında imzalanan protokol ile ilk adımlar atıldı. Vali Özdemir Çakacak, Kırşehir’in kültür turizmi ve jeotermal kaynak açısından son derece önemli bir yer olduğunu ifade etti. Yılda 100 bin Japon turistin Kapadokya'ya uğradığını belirten Vali Çakacak, "Aşık Paşa, Cacabey, Ahi Evran, Neşet Ertaş gibi kültürlerimizin yanında jeotermal kaynaklarımızla birlikte bu turizm potansiyelimizi en iyi şekilde kullanmalıyız.” dedi.

Kırşehir’i, ulusal ve uluslararası anlamda tanıtmak için uğraştıklarını belirten Vali Çakacak, Kırşehir'in, kültür turizmi açısından son derece büyük potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Çakacak, şöyle dedi: "Bünyesinde bulundurdukları kültür varlıklarıyla, kültür hazineleriyle aslında hem iç turizme hem de dış turizme hitap edecek bir destinasyon olma özelliğine sahip. Hepimizin bildiği gibi Kapadokya hemen yanı başımızda özellikle Kapadokya’ya Japonya’dan önemli miktarda turist geliyor. Biz Japon Uluslararası İş Birliği Ajansı ‘JICA’ ile birlikte özellikle Ankara’dan Kapadokya’ya kara yoluyla gelen Japon turistlerin bir günlük Kırşehir’e uğramaları konusunda bir çalışma yapıyoruz. JICA ile birlikte bir protokol imzaladık. JICA'da çalışan Japon görevli bu konuda bir çalışma yapmak üzere ilimize geldi. Eylül ayına kadar burda çalışacaklar. Bizler de onlara yardımı olacağız. Zaten bildiğimiz gibi değerli arkadaşlar Kaman'da kale höyük kazıları uzun zamandır devam ediyor. Orda çok güzel bir müzemiz var. Bu müze aynı zamanda uluslararası alanda ödül almış bir müze. Bu müzenin hemen yanıbaşında arkeoloji enstitüsü var. Japon bahçesi var. Yılda 25 ile 30 bin civarında turist geliyor. Biz bu ziyaretçilerin yabancılardan da bir o kadar olmasını istiyoruz. Zaten Japonların ilgisini çekiyor, çünkü kazıyı yapan ekip Japon olduğu için. Orayı kendilerinden bir yer gibi görüyorlar. Ankara’dan gelişte Kaman, Kaman'daki müze, Japon Bahçesi, Arkeoloji Müzesi ve Kırşehir'de bulunan kültür varlıklarımız, aynı zamanda ilimizde bulunan termal turizm tesisleri, bunlar umuyoruz ki Japonların, Ankara’dan Kapadokya'ya kara yoluyla geçişlerinde destinasyon olmasını sağlayacak etkenler. Bunun için çalışmalar içerisindeyiz. İyi sonuçlar vereceğini umuyoruz.”

Tokyo Turizm Fuarı'nda Kırşehir standı kurmayı düşündüklerini belirten Vali Çakacak,”Eylül ayında Tokyo'da turizm fuarı var, oraya da katılmayı düşünüyoruz açıkçası. Kırşehir’in sahip olduğu hem kültür değerlerini hem de termal turizmi öne çıkararak, Kırşehirimizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz.” dedi. Japon Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) çalışanı Tsurumi Hiroko da Japon turistlerin Kırşehir’e gelmeleri için uğraştığını vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER