ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 12:44

Kapadokya'da, 4 mevsim balon turu


Kapadokya'ya, kış mevsiminde gelen yerli ve yabancı turistler, ören yerleri ve doğa harikası peribacalarını ziyaret ederken, balon turlarıyla da Kapadokya'nın karla kaplı eşsiz manzarasını gökyüzünden izliyor.
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya Bölgesi, peribacaları ve balon turlarıyla kış mevsiminde de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Yılda 2,5 milyondan fazla turistin geldiği Kapadokya'da, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağı ve Zelve ören yerleri, Üç Güzeller, Uçhisar, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri, Ürgüp ve Avanos en fazla ziyaret edilen merkezler içinde yer alıyor.
Kış mevsiminin gelmesiyle kar örtüsü altında farklı bir güzelliğe bürünen ören yerleri, doğa harikası peribacaları ve vadileri görmek isteyen turistler, soğuk havaya aldırmadan turlara katılıyor.
Bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden seyretmek isteyen turistler ise balon turlarına katılarak unutulmaz bir deneyim yaşıyorlar.

- Uzakdoğulu turistlerden balona büyük ilgi

Voyager Balloons işletmecisi Teyfik Ölmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgeye gelen turistlerin, Kapadokya'nın karla kaplı eşsiz manzarasını gökyüzünden izlemek için soğuk havaya aldırmadan balon turlarına katıldığını söyledi.
Kapadokya'da sezonun Nisan ayında açıldığını ve Ekim ayı sonuna kadar devam ettiğini belirten Ölmez, "Kapadokya'ya artık kış mevsiminde de turist geliyor ve özellikle Uzakdoğu ülkelerinden yoğun ilgi var" dedi.
Kış sezonunda gelen turistlerin balona daha fazla ilgi gösterdiğini anlatan Ölmez, "Kışın Kapadokya'ya Uzakdoğu ülkelerinden Kore, Singapur, Çin ve Japonya'dan turistler yoğun ilgi gösteriyor. Büyük bir çoğunluğu da balon turuna katılıyor" diye konuştu.
Balon turlarının sadece sıcak havalarda değil kış mevsiminin en soğuk günlerinde bile yapıldığını vurgulayan Ölmez, şunları ifade etti:
"Kapadokya'da balon turları 4 mevsime yayılmaya başladı. Kışın yer soğukken balonla yükseldiğimizde hava sıcaklığı artıyor ve turistler soğuk havayı çok şiddetli hissetmiyor. Balonun kendi sıcaklığının da etkisiyle balon sepeti içinde sıcak bir ortam oluşuyor ve turistler Kapadokya'nın eşsiz manzarasını gökyüzünden izleyebiliyor."
Kapadokya'nın kış mevsiminde bir başka güzel olduğunu belirten Ölmez, "Kapadokya'da yağışların ardından her yer karla kaplı. Bu kombinasyon içinde özellikle peribacaları daha fazla dikkati çekiyor. Vadi yamaçlarında oluşan manzara ise büyüleyici" diye konuştu.

- Tanıtımlar etkili oldu

Balona olan ilginin artmasında yurt içi ve yurt dışında yaptıkları tanıtımların etkili olduğunu belirten Ölmez, şöyle devam etti:
"Kapadokya'dan bize destek veren diğer firmalarla birlikte Japonya, Brezilya, Amerika ve çok sayıda Avrupa ülkesindeki fuarlara hazırladığımız özel dergilerle katılıyoruz. Bu tanıtımlarda Kapadokya'yı ön planda tutuyoruz. Balon turları da turistlerin tatil tercihini Kapadokya'ya yapmalarında önemli bir etken."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER