ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Nisan 2014 Pazar 11:53

Kapadokya daha güvenli ve temiz olacak


Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Kapadokya bölgesinde yer alan vadilerin temizlenmesi için 17 Nisan'da kampanya başlatacaklarını belirterek, "Ayrıca bu temizlik konusunu her ay yaptırarak rutin haline getireceğiz" dedi.

Kayadan oyma kiliseleri, butik otelleri, yer altı şehirleri ve peribacalarıyla ünlü dünyanın ve Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'nın daha temiz olması için çalışma başlatıldı.
Yılda 2,5 milyondan fazla turistin geldiği Kapadokya'da, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağı ve Zelve ören yerleri, Üç Güzeller, Uçhisar, Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri, Ürgüp ve Avanos en fazla ziyaret edilen merkezler içinde yer alıyor.
Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vadilerin daha temiz olması için proje hazırladıklarını, bölgeye gelenlerin daha güvenli ve temiz vadiler bulacağını vurguladı.

 Vadilerde temizlik

Yerli ve yabancı turistlerin yürüyüş yaptığı vadilerde temizliğin son derece önemli olduğunu vurgulan Ceylan, şunları kaydetti:

"Bu nedenle vadilerin ilimize ve ülkemize yakışır bir şekilde görünmesi için Nevşehir Valiliği öncülüğünde vadilerin bulunduğu beldelerde belediye başkanlarıyla ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak organize olduk. Söz konusu vadilerin temizlenmesi için 17 Nisan'da bir kampanya başlatacağız. Ayrıca bu temizlik konusunu her ay yaptırarak rutin haline getireceğiz. Sivil toplum örgütlerinin katılımıyla vadiler temizlenecek. Aynı zamanda vadilerin temizliği konusunda İş-Kur Müdürlüğü ile görüşülerek proje sunuldu. İş-Kur aracılığı ile buraya alınacak temizlik işçileriyle birlikte vadilerimiz daha temiz olacak."

 Özel güvenlik ve kamera sistemi

Temizlik çalışmalarının yapılacağı tarihi vadilerde güvenlik önlemlerinin de arttırıldığına dikkati çeken Ceylan, bu konuda geçen yıl hazırlanan projenin hayata geçirildiğini ifade etti.
Özel güvenlik firmalarıyla anlaşma yapılarak 10 güvenlik görevlisini vadilerde görevlendirdiklerini anlatan Ceylan, "Ayrıca kamera sistemiyle vadilerin giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınması için ihale yapıldı en kısa sürede hayata geçirilecek. Güvenlik kameralarının kontrolü 3G sistemi ile İl Jandarma Komutanlığında olacak" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER