ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 15:16

Kanuni Üniversitesi Meclis’e sunuldu


Yeni vakıf üniversitelerinin kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı kapsamında Adana’nın ilk vakıf üniversitesi olacak Kanuni Üniversitesi’nin kurulmasında büyük bir aşama daha geçildi. Yasa Meclis’te kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Adana’nın ilk vakıf üniversitesi kurulmuş olacak.

Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Meclis başkanlığına sunuldu. Tasarıya göre Adana’da Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Kanuni Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kuruldu. İlk etapta üniversite bünyesinde, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Beşeri Bilimler fakülteleri ile Sosyal ve Fen bilimleri enstitüleri olacak.

Tasarının gerekçesinde ise vakıf üniversitelerinin Türk yükseköğretim sisteminin ayrılmaz parçası ve önemli bir bölümünü oluşturduğu belirtilerek, kurulacak vakıf üniversitelerinin Türkiye'nin genç nüfusunun talebini karşılanmasına katkı sağlayacağı ifade edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER