ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 12:41

Kanserin duvarlarını aşan tedavi, hipertermi

Kanserin duvarlarını aşan tedavi, hipertermi


Kanser tedavisinin en önemli silahları olan kemoterapi, radyoterapi ve cerrahiyi daha etkin hale getirmeyi amaçlayan onkoloji uzmanları, ısı terapisi olarak tanımlanan hipertermi yöntemini son yıllarda kanser tedavisinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanmaya başladı. Özellikle Alman, Japon ve Amerikalı onkologlar, radyoterapi ve kemoterapi ile eş zamanlı olarak uyguladıkları hipertermi sayesinde 3-5 kat daha iyi sonuç aldıklarını bildiriyor.

Onkoklinik Medikal Direktörü Doç. Dr. Mutlu Demiray, kanserli hücrelerdeki en temel farkın enerji elde etme biçimi olduğunu belirterek normal hücrelerin şeker, yağ ve proteinden enerji elde ettiğini ancak kanserli hücrelerin şekerden enerji elde ettiğini vurguluyor.

Beslenmek için şekere mahkûm olan kanserli hücrelerin normal hücrelere oranla 200 kat şeker kullandığını belirten Doç. Dr. Demiray, beslenme şeklindeki bu farklılık sonucunda kanserin tüm yapısının değiştiğini, normal hücreler şekeri yaktıktan sonra su ve karbondioksiti atarken kanser hücreleri sürekli olarak asit attıklarını ifade etti.

Demiray, şu bilgileri verdi: “Kanser hücreleri dışarıya attıkları bu asitle normal hücreleri eriterek büyürler. Erittikleri hücrelerin yerlerini alarak büyürler. Kanser hücresi sayısı arttıkça asit salgısı da artar ve kanserin etrafında asitten bir deniz oluşturur. Normal hücreleri eriten bu asit kanser hücresine zarar vermez. Kanser kötü koşullarda yaşamayı bilen hücrelerdir. Kanser hücresini bu kötü koşullarda koruyan kalın yağlı hücre duvarıdır. Normal hücrelere oranla 100 kata kadar daha yoğun bir yağ tabakası vardır. Kanserin kalın yağlı hücre duvarı aşılması gereken en önemli engellerden biridir. Çünkü kemoterapinin başarılı olabilmesi için kanser hücresine ulaşabilmesi hücrenin içine girebilmesi gerekmektedir. Radyoterapinin etkili olabilmesi için kanser hücrelerinin oksijenlenmesi ve yapılan hasarın kalıcı olması gerekmektedir. Kanserin kalın yağlı hücre duvarının aşılmasındaki en önemli silah ise hipertermidir.”

Kanserli dokunun ısınmaya başladığında yağlı kalın hücre duvarının erimeye başladığını ve bu sayede kemoterapi ve radyoterapinin 2-5 kat daha etkili olduğunu belirten Demiray, hiperterminin kanser tedavisinde alternatif bir tedavi değil kemoterapi veya radyoterapi ile birlikte uygulanan bir yöntem olduğunu söyledi.

Kemoterapi ilaçlarının hipertermi ile birlikte uygulandığında etkinliğin yüzde 500'e kadar arttığını dile getiren Demiray, hiperterminin kansere etkilerini şöyle sıraladı: “Kansere giden kemoterapi ilacı miktarını artırır. Kanser hücresinin duvarını eriterek kemoterapinin hücre içine girmesini sağlar. Kanser hücresine oksijen gidişini arttırarak radyoterapinin etkinliği artar. Kanser hücresinin protein sentezini durdurarak direnç gelişmesini engelleyebilir, hatta direnç gelişmişse kırılmasını da sağlayabilir. Kanser hücrelerinin ortak özellikleri nedeniyle hipertermi her kanser türünde etkilidir. Hipertermi tek başına önerilmez. Kemoterapi ve/veya radyoterapi alması gereken her hasta hipertermi de alabilir. Hipertermi kemoterapi veya radyoterapinin yan etkilerini artırmaz. Ehil ellerde yapıldığında hiperterminin neredeyse hiç bir yan etkisi yoktur.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER