ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 17:14

'Kanserde erken teşhis kurtarır'


Rize Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mustaf Kemal Hocaoğlu, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını belirterek, "Ülkemizde ve ilimizde kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir." dedi.

Rize Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mustaf Kemal Hocaoğlu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla kanserde erken teşhis ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi. Hocaoğlu, kanserin sadece bir sağlık sorunu olmadığını ifade ederek, "Sosyal ve ekonomik yönleri de olan, insan haklarını etkileyebilen bir sorundur. Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülür. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri daha çok etkileyebilir. Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmaktadır. Ülkemizde ve ilimizde kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir." diye ifade etti.

Kanserin, önlenilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Hocaoğlu, şöyle devam etti: “İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme, farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Rize Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis Eğitim ve Tarama Merkezi'nde bir çok kanser türü ücretsiz olarak taranmaktadır. 40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanser taraması, 30-65 yaş grubu kadınlar serviks (rahim ağzı) kanser taraması (smear) ile 50-70 yaş grubundaki erkekler ise prostat kanseri (PSA) ve kolorektal kanser taraması yapılmaktadır. Tüm halkımızı kanserde erken tanıyı yakalayabilmek amacıyla ücretsiz yapılan taramalara davet ediyor, sağlıklı yaşam diliyorum."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER