ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 11:04

Kanser tedavisinde kamuda bir ilk

Kanser tedavisinde kamuda bir ilk


İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi, kanser tedavisinde Türkiye’deki kamu hastaneleri içinde bir ilki gerçekleştirdi ve radyoterapi tekniklerinin hepsini tek cihaz üzerinde en gelişmiş şekilde uygulayabilen bir sistemi (Truebeam STx cihazı) kurmak üzere protokol imzaladı. DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fadime Akman ve yeni teknolojiyi Türkiye’ye getiren Varinak firması adına Pazarlama Müdürü Selçuk Bayer, bu hizmetin 2014 yılı başından itibaren hayata geçirileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın 2023 projeksiyonundaki kapsamlı onkoloji merkezileri arasında yer alan DEÜ Hastanesi’ne devlet desteğiyle kurulacak üç boyutlu ileri görüntüleme teknolojisi sayesinde radyoterapinin, çok kısa sürede normal dokuya en az hasarla uygulanabileceği ve hasta konforunun üst seviyeye taşınacağı belirtildi. Başhekim Mas, yurtdışında ünlü merkezlerde kullanılan, Türkiye'de ise İstanbul’daki birkaç özel kuruluş dışında sağlık merkezlerinde bulunmayan bu sistemin, Ege Bölgesi’nde hizmet bekleyen çok sayıda hastayı mağduriyetten kurtaracağını söyledi: “Devlet üniversiteleri içerisinde bir ilki gerçekleştirdik. Bu, kurumumuz adına çok önemli bir gelişme. Hastanemiz Radyasyon Onkolojisi bölümü, Türkiye’nin önemli referans merkezlerinden birisidir. Deneyimli insan gücü ve bize hız kazandıracak olan yeni teknolojiyle halkımıza en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyoruz. Şu anda radyoterapi için sıra bekleyen ya da özellikli tedaviler için İstanbul’a gitmek zorunda olan hastalar var. Mağduriyet, bu sistemin kurulmasıyla sona erecek.”

Pazarlama Müdürü Bayer ise dünyada radyoterapi alanında en büyük pazar payına sahip olan Varian Medical Systems’in 2010 yılında piyasaya sürdüğü Truebeam STx sistemiyle hastaya gelişmiş tedavi uygulamaları imkanı sağlandığını belirterek şu bilgileri verdi: “Şu anda dünya üzerinde kullanılan radyoterapi tekniklerinin hepsini tek makine üzerinde uygulayabilen bir sistem. Çok gelişmiş robotik görüntüleme sistemi var ve tedavi sürecinde çok fazla manuel müdahaleye gerek kalmıyor. Hastanın pozisyonlamasını otomatik olarak ayarlayabildiği için tedavi süresini oldukça kısaltıyor ve hastaya konfor sağlıyor. Cihaz, Türkiye’deki kamu hastanelerinde ve aynı zamanda Ege Bölgesi’nde tek olacak. Gerek eğitim gerekse yetiştirdiği elemanların sahada gelmiş olduğu yer bakımından DEÜ’de böyle bir projeyi gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. DEÜ'nün çok önemli bir referans merkezi olacağını düşünüyoruz.”

DEÜ Hastanesi’nin radyoterapide çok özel bir misyonu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Akman da özellikle beyin, baş, boyun ve prostat, solunum kontrolü gerektiren meme ve akciğer kanserlerinde, çok daha hedefe odaklı ve kısa süreli tedavi imkanı sağlanacağını belirterek şöyle konuştu: “Birçok farklı özelliği birarada tutan bir cihaza sahip olacağız. Üç boyutlu görüntü teknolojisi ve yüksek doz hızları sayesinde, örneğin beyinde uygulanan radyocerrahi (stereotaksi), 40-50 dakikadan 5-10 dakikaya iniyor. Radyoterapinin görüntü eşliğinde olması, planlanan hedefe yönelik tedavi imkanı sağlıyor. Yeni sistem ayrıca içerdiği mikrolifler sayesinde özellikle beyindeki küçük hedeflerde keskin doz hatları oluşturabiliyor. Özellikle stereotakside bunu görüntü ve yüksek doz hızı eşliğinde yapmamız, doğru yere yüksek dozu kısa sürede vermemizi sağlıyor. Işını tedavi alanına daha iyi odaklayabildiğimiz için normal dokuya hasar en aza iniyor. Hastanemize alınacak olan sistem, ayrıca üç boyutlu brakiterapi ile doku ve organ boşluklarına yerleştirilen kaynaklarla yakından tedavi imkanı da sağlıyor. Multidisipliner yaklaşımlarla onkolojiyle ilgili diğer bölümlerle birlikte deneyimli ekiplerimizin olması, kurumumuzu öne çıkaran unsurlardan birisi.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER