ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 12:49

Kanser dünyada 1. sıraya yükseldi


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Medikal Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Üstün, dünyada 2012 yılı itibariyle kanserin insanların ölüm sebebi olarak kalp hastalıklarını geride bırakarak 1. sıraya yükseldiğini söyledi. Yetmiş yaşına kadar yaşayan bir kişinin ömrü boyunca kansere yakalanma riskinin yüzde 50, kansere bağlı ölüm riskinin ise yüzde 20 olduğunu belirten Üstün, “Bugün için erkeklerde en sık görülen, en çok öldüren akciğer kanseridir. Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, en çok öldüren ise akciğer kanseridir. Kalın bağırsak, mide, pankreas, yumurtalık ve baş boyun tümörleri diğer sık görülen kanserler arasındadır.” dedi.

Doç. Dr. Üstün, günümüzde kanser hastalığında artış olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu, bu artıştan çoğunlukla çevresel faktörlerin ya da kişilerin yaşam tarzlarının sorumlu tutulmasına rağmen asıl sebebin insanların ömürlerinin uzaması olduğunu kaydetti.

“Yetmiş yaşına kadar yaşayan bir kişinin ömrü boyunca kansere yakalanma riski yüzde 50, kansere bağlı ölüm riski ise yüzde 20’dir.” diyen Doç. Dr. Üstün, şöyle dedi: “ Dünyada 2012 yılı itibariyle kanser, insanların ölüm sebebi olarak kalp hastalıklarını geride bırakarak 1. sıraya yükselmiştir. Bugün için erkeklerde en sık görülen ve en çok öldüren akciğer kanseri iken kadınlarda en sık görülen meme kanseri ve en çok öldüren ise akciğer kanseridir. Kalın bağırsak, mide, pankreas, yumurtalık ve baş boyun tümörleri diğer sık görülen kanserler arasındadır”.

Doç. Dr. Hasan Üstün, kanserin bugün için en önemli tedavisinin aslında hastalık olmadan önlenmesi olduğunu dikkat çekti. Doç. Dr. Üstün: “Türkiye’de meme, prostat ve rahim ağzı kanser tarama programları yürütülmektedir. Hastalığın erken evrelerinde en etkili tedavi ameliyat olup, hastalığın tekrarlama riskini azaltmak için kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir. İleri evrelerde hastayı rahatlatmaya yönelik ameliyat yapılabilir ve hastanın kalan ömrünü daha rahat geçirebilmesi ve ömrünün uzaması için kemoterapi ve radyoterapi verilebilir.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER