ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 21:54

Kanlı kuyumcu soygunun planlayıcısı Nusaybin'de yakalandı

Kanlı kuyumcu soygunun planlayıcısı Nusaybinde yakalandı


Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, iki gün önce yaşanan ve baba ile oğlunun hayatını kaybettiği silahlı kuyumcu soygunun ardından aralarında soygunu organize ettiği belirlenen kişinin de bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Coş, eylemin planlayıcısı kişinin Mardin'in Nusaybin ilçesinde sınıra yakın bir yerde gözaltına alındığını, saldırganlardan 3'ünün kimliklerinin belirlendiğini, yakalama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Vali Coş, düzenlediği basın toplantısında, 26 Ağustos Pazartesi günü, Dumlupınar Mahallesi Kıbrıs Caddesi üzerinde, iki kişinin hayatını kaybettiği kuyumcu soygunun ardından güvenlik güçlerinin yaptığı çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Coş, emniyet güçlerinin bütün imkanları kullanarak müessif olayı düzenleyenlerin yakalanmasına çalıştığını kaydetti. Olayın ardından kuyumcu soygununa katılanların kimliklerinin tespit edildiğini dile getiren Coş, "Bütün deliller değerlendirilmiş, delilden sanığa ulaşma yöntemleri ile teknolojinin de bütün imkanlarından yararlanmak suretiyle görgü tanığı olan, olaya karışan kişilerin de bilgilerinden yararlanmak suretiyle soygun olayını gerçekleştiren kişiler belirlenmiştir." dedi.

Soygunun 4 ay öncesinden planlandığını ve organizasyona yardımcı oldukları iddiasıyla 4 kişinin yakalandığını anlatan Coş, "Birisi soygun olayına katılan, 3'ü de organizasyona yardım eden olmak üzere 4 kişi şüpheli olarak yakalanmıştır. Ve haklarındaki yasal işlemler devam etmektedir. Olayda kullanıldığını değerlendirilen bir adet pompalı tüfek de ele geçirilmiştir. Diğer şahısların arama çalışmaları devam etmektedir." bilgisini verdi.

Vali Coş, soygunu gerçekleştirenlerin tespiti amacıyla geçtikleri güzergahlardaki 120'den fazla kamera görüntülerinden faydalanıldığını ve çok çeşitli yerlerdeki 30'a yakın izin de yine adli bakımdan incelendiğini vurguladı. Coş, "Olayın planlayıcısı ve eylemin yöneticisi olduğu tahmin edilen kişi Mardin Emniyet Müdürlüğünün ciddi katkıları ile Nusaybin ilçesinde sınıra çok yakın bir yerde yakalanmıştır. Çantasında soygun esnasında kullandığı tişört elde edilmiştir. Diğer şüphelilerin de yakalanması amacına yönelik olarak ilimizde çeşitli yerlerde yapılan aramalarda bir adet pompalı tüfek ele geçirilmiştir." diye ekledi. Vali Coş, eylemi gerçekleştirenlerin daha önce de katıldıkları benzer gasp ve soygun eylemleri olduğunu hatırlatarak, iki şüphelinin diğer suçlarının yanında terör suçundan da kayıtlarının bulunduğunu bildirdi.

Vali Coş, bu yılın ocak ayında başlayan taşla cam kırmak suretiyle kuyumcu soygunu olaylarının zamanla silah kullanma şekline dönüştüğünü kaydetti. Bu süre zarfında 12 adet taşla cam kırmak suretiyle kuyumcu soygunu olayı gerçekleştiğini ifade eden Coş, bu olayların tamamının aydınlatılarak faillerinin yakalandığını hatırlattı. Coş, 2013 yılı içerisinde 16 adet kuyumcunun da soyguna uğradığını belirterek, bu olaylardan 14'ünün aydınlatıldığını ifade etti. Coş, bütün bu olaylarda yakalanan şüphelilerden yüzde 48,5'i de tutuklandığını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER