ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 16:37

"Kandıra Hindisi" pazara çıktı


Kandıra ilçesinde kurulan pazarda satışına başlanan meşhur "Kandıra hindisi" 75 liradan başlayan fiyatlarla yılbaşı sofralarında yerini almayı bekliyor.
Kandıra'da 30 senedir hindi üreticiliği yapan Muhammed Kayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hindi satışlarının geçen seneye oranla biraz daha düştüğünü söyledi.
Halk arasında "kara hindi" olarak bilinen Kandıra hindisini fiyatının 75 ile 150 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunduklarını anlatan Kayan, "Kandıra hindisinde azalma var. Kandıra hindisi çiftlik hindisine benzemez, lezzeti daha iyidir. 120 günde yetişen çiftlik hindisinin tadı olmaz. Biz 8-9 ay bakıyoruz., yetiştiriyoruz" diye konuştu.
Kayan, yılbaşına kadar 700 hindi satmayı düşündüğünü belirterek, şu ana kadar 100 hindiyi satabildiklerini dile getirdi.
Hindi üreticisi Reşat Doğan da geçen seneye göre hindi fiyatlarının ucuz olmasına rağmen, şu ana kadar talebin az olduğunu kaydetti.
Milletin alım gücünün zayıfladığını ifade eden Doğan, "Yem pahalı olduğu için köylü bakamıyor. Fiyatlar kurtarmadığından fazla besleyen de yok. Böyle giderse Kandıra hindisinin soyu tükenecek" dedi.
Doğan, hindi alırken organik beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, dışarıda gezen ve organik beslenen hindilerin daha lezzetli olduğunu anlattı.
İlçedeki pazarda hindi satan Necati Hurma ise hindi yetiştiriciliğini hobi olarak yaptığını dile getirerek, "Hindi fiyatları normal, parası olan alıyor, olmayan alamıyor" diye konuştu.
Hurma, insanların artık hindiyi tencereye girecek şekilde hazır istediklerini belirterek, "Kandıra hindisi eskiye oranla çok az. Eskiden burada hindi üreten çiftlikler vardı. Şimdi kalktı, artık yok. Şimdi Balıkesir ve Trakya bölgesinden getiriyorlar. 'Kandıra hindisi' diye satıyorlar ama Kandıra hindisinin yerini tutmaz" şeklinde konuştu
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER