ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 00:07

‘Kan ve Toprak’ Dinar’da

Kan ve Toprak Dinarda


Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi Körfez Dershaneleri tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında ‘Kan ve Toprak’ isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

İstanbul Temaşa Tiyatrosu'nda oynanan "Kan ve Toprak" oyunda Çanakkale kara savaşlarının başladığı 25 Nisan 1915 günü Arı Burnu'na yapılan ilk Anzak çıkarmasına karşı koyarken şehit olanların hikayesi anlatılıyor.

Erkan Gündüz'e ait olan oyunda; ölümün kaçınılmaz olduğunun bilinci içinde savaşan kahramanların mevzilerini terk etmeyerek son mermisine kadar savaşması ve geri çekilmek yerine taarruz ederek ölmeyi vatanlarına, doğduğu, büyüdükleri topraklarına karşı bir görev olarak bilmeleri anlatılıyor. Kan ve Toprak; kardeşini koruyabilmek uğruna gururunu onurunu her şeyini feda etmeye hazır bir ağabey, kocasını ve çocuğunu Balkan Savaşları sırasında yitirmiş bir anne, ölmek ve öldürmek ile hiç işi olmamış bir evlat, şehit gömmekten usanmış bir onbaşı, çavuş ve kumandanın yaşam ve ölümle imtihanlarını anlatıyor.

Yoğun bir izleyici ile karşılanan tiyatro oyununu bazı izleyiciler ayakta izledi. Tiyatro gösterisinin sonunda bir konuşma yapan Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, “Dedelerimiz kanlarını canlarını koyarak düşmana geçit vermediler. Rabbim ülkemizi düşmanlardan korusun.” dedi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER