ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 17:06

Kan davası, çocukların eğitimini engelliyor

Kan davası, çocukların eğitimini engelliyor


Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak görülen kan davaları, ocakları sündürüyor, eğitimi baltalıyor hatta yaşam hakkına ipotek koyuyor. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Oyman köyü ile Karaçalı ve Payamlı mezrası arasında yaşanan kan davası, 30 öğrencinin eğitimine engel oldu.

Geçen yıl Oymana köyü ile Karaçalı ve Payamlı mezraları arasında çıkan silahlı çatışmada 5 kişi hayatını kaybetti. Olayın ardından iki mezrada oturanlar evlerini terk etti. Evlerini terk eden vatandaşlar arazilerini işlemesi için iki mezraya 26 hane yerleştirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü iki mezrada oturan 30 öğrenci için her gün servis gönderiyor. Ancak işçi aileler de olayın bir tarafı gibi görüldüğü için okulun bulunduğu Büyükkazanlı köyü güzergâhında bulunan Oyman köyünden geçmekten çekiniyor. Okulların açılmasının üzerinden 4 ay geçmesine rağmen, mezradaki aileler çocuklarını kan davası nedeniyle köydeki okula gönderemiyor.

Mezra sakinlerinin Siverek merkezde taşımalı eğitim talebi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından reddedildi. Mezra sakinlerinin girişimi sonucu Siverek Kaymakamı ve Şanlıurfa Valisi olaya el attı. Ancak jandarmanın verdiği, 'Öğrencilerin bu köyden geçmesi risklidir' raporu, yetkililerin elini kolunu bağladı.

Minik öğrenciler ise olup bitenden habersiz, velilerine ne zaman okula gideceklerini soruyor. Veliler ise farklı bahanelerle minikleri oyaladıklarını belirtti. Bugün yine servis için yola çıkan öğrenciler, “Biz tarlada çalışmak istemiyoruz, çoban olmak da istemiyoruz. Biz adam olmak istiyoruz. Doktor ve avukat olmak istiyoruz." diyerek okullarına devam etmek istediklerini söyledi.

"ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRMELERİ İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞA HAZIRIZ"

Mezra sakini Şeyhmus Başalan, çocukların eğitimlerini sürdürmeleri için fedakarlığa katlanabileceklerini ifade etti. Çocuklarının ve torunlarının kendileri gibi eğitimsiz kalmamalarını isteyen Başalan, “Çocuklar için ben koyunlara gidiyorum. Torunlarımız okula gitsin. Eğitim yılı dönemin yarısına geldi fakat hala okula gidemiyorlar.” dedi. Torununun her gün çantasını kucağına alarak ağladığını dile getiren Başalan, miniklerin gözyaşlarının dindirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Payamlı mezrası sakini Abdullah Başalan da öğrencilerin Siverek merkeze alınma talebini reddeden Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tepki gösterdi.

Geçen yıl öğrencilerin ilçe merkezine taşındığını hatırlatan Başalan, "Ben çocuklarımı okutmak istiyorum. Öğrencilerimiz geçen yıl Siverek’e gidiyordu. Milli Eğitim Müdürlüğü şimdi Büyükkazanlı köyüne gitmesini karara bağlamış. Büyükkazanlı köyü ile ilgili sorunumuz yok. Ancak hasımlarımızın köyü aynı güzergahta. Bu nedenle o yolu kullanamıyoruz. Çocuklarımızı ölüme getirmedik, onların cahil kalmasını istemiyoruz. Bu konuda yetkililerin desteğini istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Siverek Kaymakamlığı yetkilileri de jandarmanın verdiği raporu hatırlatarak yeni yöntemler aradıklarını belirtti. Bu dönem için servis ihalesinin yapıldığını belirten yetkililer, önümüzdeki dönem öğrencilerin okullarını değiştirmek için girişimlerinin devam ettiğini bildirdi. Yetkililer, sorunun ikinci dönem çözüleceğini müjdeledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER