ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 22:10

Kan davası 3 bin kişilik 'barış yemeği' ile bitti

Kan davası 3 bin kişilik barış yemeği ile bitti


Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, bölgede kardeşlik havasının tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde uzun süreden beri devam eden Topkan ve Çalışkan aileleri arasındaki kan davası düzenlenen 'barış yemeği' ile sona erdirildi. Viranşehir Kültür Merkezi'nde verilen yemeğe BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ile birlikte Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de katıldı.

Her iki aileden 3 bin kişinin katıldığı yemekte bir konuşma yapan Ahmet Türk, bölgede kardeşliğin tesis edilmesi gerektiğini belirterek kan davasından dolayı yaklaşık 10 ailenin husumetinin bir an önce bitirilmesi çağrısında bulundu. Viranşehir’de Kürtlerin ve Arapların kardeşce bir ortamda yaşadıklarını ifade eden Türk, barışısın sağlanmasında emeği geçen kanaat önderlerine ve alimlere 'teşekkür' ettiğini söyledi.
BDP milletvekilleri Altan Tan ve İbrahim Binici de birer konuşma yaparak kardeşlik temennisinde bulundu. Siverek, Suruç başta olmak üzere birçok ilçeden BDP teşkilatlarının hazır bulunduğu yemeğe 3 bini aşkın kişi katıldı. Yemekte bir ton etin kullanıldığı belirtildi. Barış yemeğine bölgenin kanaat önderlerinden Şeyh Hikmet Aydın’da iştirak etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER