ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 19:52

Kan davalı aileler 5 bin kişinin katılımı ile barıştı


Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, Çeltik köyünden Gülsün ve Kaya ailelerinin kan davası sona erdi. 5 bin kişinin katıldığı barış töreninde kucaklaşan taraflar, kan davasının olmaması temennisinde bulundu.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Alitaş köyünde, yaklaşık altı ay önce İzol aşiretine mensup Gülsün ve Kaya aileleri arasında çıkan kavgada, 1 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı. Yaşanan olayın ardından İzol Aşireti Lideri Şanlıurfa eski Milletvekili Zülfikar İzol devreye girerek, olayın daha da büyümemesi için barışın sağlanmasını istedi. Yapılan girişimler sonucunda, İzol’un araya girmesiyle husumet, kan davasına dönüşmeden barışla sonuçlandı. Gülsün ve Kaya aileleri, Siverek ilçesine bağlı Çeltik köyünde düzenlenen barış yemeğinde bir araya geldiler. Kucaklaşan her iki aile, daha sonra barış güvercinlerini havaya bıraktı.

Barışa aracılık eden Cihan İzol, “Maalesef yaşanan bir olaydan dolayı gerçekten hem aşiret mensubu, hem Urfa hem de Diyarbakır halkı üzülmüştür. Güneydoğu'da kanayan yaranın bir daha kanamamasını temenni ediyoruz.” dedi.

AK Parti Şanlıurfa eski Milletvekili Zülfikar İzol ise “Temenni ediyorum ki bütün Türkiyemizde bu tür olayların yaşanmaması. Türkiye’de de büyük bir barış için seferberlik var. Büyük bir çaba var. Ben inanıyorum ki bu barış o büyük barışa da vesile olacaktır.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından okunan dualarla, her iki ailenin fertleri birbirlerine sarılıp, aralarındaki husumeti bitirdi. Dualardan sonra, yemeğe geçildi. Bu arada, 5 bin kişinin katıldığı barış yemeğinin hazırlıkları saatlerce sürdü. 7 saat yemek hazırladığını belirten aşçı, 5 bin kişi için hazırlık yaptığını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER