ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 22:52

"Kamuda kılık kıyafet dayatması son bulsun"

"Kamuda kılık kıyafet dayatması son bulsun"


Eğitim Bir Sen Kırşehir Şube Başkanı Ali Rıza Aka, çalışanların giydiği kıyafeti değil yaptığı işi, yetiştirdiği insanları konuşmak gerektiğini söyledi. Aka, "Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunun genel yetkili sendikası olarak bugün ülke genelinde sivil itaatsizlik gösteriyor, işe ve derslere serbest kıyafetle giriyoruz.1982 model darbe ürünü, çağdışı kılık ve kıyafet yönetmeliğindeki aksaklıkları dile getirmek istiyoruz." dedi.

Eğitim Bir Sen Kırşehir Şube Başkanı Ali Rıza Aka, Yeşilyurt Mustafa Bozkurt Ortaokulu‘nda, kamuda kılık kıyafet düzenlemelerindeki aksaklıkları ifade etmek için basın açıklaması yaptı. Aka, ‘Yeni Yıl Yeni Başlangıç Olsun, Kamuda Kılık Kıyafet Dayatması Son Bulsun’ sloganıyla taleplerini dile getirdi.

Başkan Ali Rıza Aka, "Öğrencilerin kılık ve kıyafet yönetmeliği değişmiş, tek tipçilikten vazgeçilmiş, imam hatip okullarında bütün derslerde, diğer okullarda sadece Kur’an-ı Kerim dersinde başörtüsü serbestisi içerecek şekilde serbest kıyafet hakkı tanınmışken, öğretmen adaylarına staj dönemlerinde serbest kıyafetle okula gitme hakları iade edilmişken, eğitim çalışanlarının saçıyla, bıyığıyla, ense tıraşıyla, favorisiyle, pantolonunun kumaşıyla ilgilenilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz." diye konuştu.

Ali Rıza Aka, eğitim çalışanları olarak, 'Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in acilen değiştirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti. Aka, şöyle devam etti: "Kamuda çalışan kadınlara başı açık olacak şeklinde dayatma yapılmamasını, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW)'ne aykırı olan başörtüsü yasağının tamamen kaldırılmasını, çalışanlar olarak ne giydiğimizle değil, ne ürettiğimizle ilgilenilmesini istiyoruz.” Basın açılamasından sonra öğretmenler, derslerine kaldıkları yerden devam etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER