ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 12:31

''Kamu ihalelerinde yolsuzluk'' davası


''Suç örgütü kurarak, kamu ihalelerinde menfaat karşılığı usulsüzlük yaptıkları'' öne sürülen ve eski Kamu İhale Kurulu (KİK) Üyesi Ali Kaya'nın da arasında bulunduğu 23 kişinin yargılandığı davada, mahkeme heyeti, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığından (MASAK) istenen raporun beklenmesine karar verdi.
     Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar Ali Kaya, Osman Turna, Şenol Varürer ve Çetin İnsan ile avukatları katıldı.
     Mahkeme Başkanı Bahattin Özbaş, MASAK tarafından düzenlenen ara değerlendirme raporunun mahkemeye ulatığını bildirdi.
     Duruşmada, bazı tanıklar dinlendi. Tanık Halil İbrahim Öztürk, inşaat mühendisi olarak serbest çalıştığını, yakın dostluk içinde olduğu bir inşaat firmasının yetkilileriyle Ali Kaya'nın görüşmesini sağladığını anlattı. Söz konusu inşaat firmasıyla ekonomik ilişkisinin bulunmadığını kaydeden Öztürk, firma yetkililerinin, Ali Kaya ile hangi konuda görüştüklerini bilmediğini söyledi.
     Üye Hakim Nihat Varol'un, "Dostluk ilişkilerinin bulunduğu firma yetkililerine, Ali Kaya ile neden görüşmek istediklerini sormadınız mı" sorusuna Öztürk, "İhalelerden kaynaklı sıkıntılarla ilgiliydi. Beni ilgilendirmediği için soru yöneltmedim. O da geniş şekilde açıklamada bulunmadı'' cevabını verdi.
     MASAK'tan istenen ana raporun beklenmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER