ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:30

"Kamu çalışanlarının tepkisini hükümete ileteceğiz"


Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi Grubu üyesi ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Torba Yasa olarak bilenen tasarı ile ilgili, "Kamu çalışanlarının tepkisini ortaya çıkarıp hükümete ileteceğiz." dedi.

Lami Özgen, KESK Batman Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, sendika olarak iş ve ücret güvencesine yönelik bir takım programlar hazırladıklarını belirtti. Özgen, kamu çalışanları arasında bir referandum yapacaklarını ayrıca 5 Haziran tarihinde Türkiye genelinde yapılacak bir günlük iş bırakma eylemi konusunda hatırlatmada bulundu.

Torba Yasa olarak bilenen tasarı ile 2,5 milyonu aşkın kamu emekçisinin umutlarının bir kez daha karartıldığını ileri süren Özgen, KESK olarak Türkiye'nin bütün illerini dolaşarak üyelerini bilgilendirmek istediklerini söyledi.

Özgen, şöyle konuştu: "Bu bilgilendirme süreçlerinde özellikle 27 ve 31 Mayıs tarihleri arasında bütün işyerlerinde bütün kamu çalışanlarının arasında bir referandum yapmak suretiyle kamu çalışanlarının haklarının gasp etmeye yönelik, hükümetin geliştirdiği bu politikaları onaylayıp onaylamayacaklarını, bütün işyerlerinde sandıklar kurmak suretiyle, bunu ortaya koyacağız. Kamu çalışanlarının tepkisini ortaya çıkarıp hükümete ileteceğiz." diye konuştu.

Yıllardır kadro bekleyen yüz binlerce sözleşmeli ve geçici personelin beklentisinin boşa çıkartıldığını ileri süren Özgen, iş ve ücret güvencesinin unsurlarını birer birer ortadan kaldıran diğer torba yasalar, KHK'lar gibi bu son Torba Yasa tasarısının hedefinin de bu kadar açık olduğunu ifade etti.

Kamuda çalışan tüm çalışanları 27–31 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapacakları referanduma katılmaya çağıran Özgen, şunları dile getirdi: "Bize sormadan hakkımızda karar alanlara haklarımıza ve geleceğimize sahip çıktığımızı göstermek için tüm yurtta, işyerlerinde, alanlarda sandıklar kurarak oy kullanmaya, kendi referandumlarını yapmaya çağırıyor. Sadece bugün TBMM'de olan 'hükümet memurluğu' yasa tasarısına karşı değil her an bu tasarıya eklenme ihtimali hiç de uzakta olmayan sürgün-rotasyon düzenlemesine, performansa dayalı ücretlendirmeye, uyanık tüccar hesabıyla disiplin cezalarının değiştirilmesine, iş ve ücret güvencemizin tamamen ortadan kaldırılmasına karşı; 5 Haziran 2013 Çarşamba günü yapacağımız grev ile AKP iktidarını güçlü biçimde uyarmaya davet ediyoruz."KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER