ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 11:24

Kampta Kuran-ı Kerim ve Türkçe eğitimi

Kampta Kuran-ı Kerim ve Türkçe eğitimi


Hatay'ın Altınözü ilçesinde görev yapan din görevlisi Ayfer Bayrakçı, ülkelerindeki olaylardan kaçarak aileleriyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklara gönüllü olarak Kuran-ı Kerim ve Türkçe öğretiyor.
    
Uzun süredir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Esed askerlerinin çatışmalarına sahne olan İdlib kentine bağlı Derkuş kasabasında yaşayan ve evleri bombalandığı için aileleriyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklar, Ayfer öğretmen sayesinde hem Kuran-ı Kerim okumayı hem Türkçe konuşmayı öğreniyor.
    
Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesinde aileleriyle birlikte kalan Suriyeli çocuklar, ellerinde tebeşirle, Türkiye'yi ne kadar çok sevdiklerini Türkçe harflerle ifade etmeye çalışıyor.
    
Onlara Türkçe'yi öğreten Altınözü Müftülüğüne bağlı Hacıpaşa Kuran Kursu'nda görevli Ayfer Bayrakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli çocuklara günlük hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla gönüllü olarak Türkçe öğretmeye başladığını söyledi.
    
Suriyeli çocukların Türkçe'yi severek öğrenmeye çalıştıklarını ifade eden Bayrakçı, şunları söyledi:
    
''Onlar ülkelerindeki savaştan kaçarak bize sığındılar. Biz de elimizden geldiği kadar onlara her türlü yardımı sağlamaya çalışıyoruz. Önce kursta diğer Türk çocuklara olduğu gibi onlara da sadece Kuran-ı Kerim eğitimi veriyordum. Daha sonra da onların günlük yaşamlarında kolaylık sağlamak amacıyla Türkçe eğitim vermeye başladım. Suriyeli çocuklar gerçekten çok zekiler ve dilimizi, kültürümüzü severek öğrenmeye çalışıyorlar.''
   
Bayrakçı, toplam 25 öğrenciye hafta içi her gün, Kuran-ı Kerim ve Türkçe derslerinin yanı sıra İngilizce dersi de verdiğini kaydetti.
    
Suriyeli çocukların, savaş yüzünden eğitimlerinden geri kaldıklarını belirten Bayrakçı, Türk halkı olarak onlar için ellerinden gelen her türlü yardımı sağladıklarını, yapılan yardımların sadece gıda yardımından ibaret olmaması, eğitim desteğinin de verilmesi gerektiğini vurguladı.
    
Suriye'nin İdlib kentine bağlı Derkuş kasabasında evleri bombalandığı için ailesiyle Türkiye'ye sığınan 14 yaşındaki Mays Debil, ülkesindeki olaylar yüzünden okullarının uçaklar tarafından bombalandığını, eğitimlerinden de geri kaldıklarını söyledi.
    
Alik Osman (13) ise, sığındıkları Türkiye'de insanların onlara çok iyi davrandığını, Türkçe'yi severek öğrenmeye çalıştığını kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER